Starożytne wino i suszone owoce

Susz owocowy
Czy Commadaria to najstarsze wino świata wytwarzane w niezmieniony sposób? Bardzo możliwe, że tak. Znane jest pod tą nazwą już od XII wieku, choć jego historia sięga jeszcze dalej.
/ 29.04.2010 16:33
Susz owocowy

Ten jeden z cypryjskich symboli był opisywany już przez poetę Hezjoda 800 lat p.n.e. Możemy znaleźć wzmianki o winie u Seneki, Homera. Znał je również Starożytny Egipt - bywało pite przez faraonów, a w dużych ilościach na samym Cyprze podczas obrzędów ku czci boginie miłości - Afrodyty.

Wojny krzyżowe

Związanie na stałe nazwy wina z krzyżowcami wiąże się z XII wiekiem i trzecią wyprawą krzyżową. Wtedy to król Ryszard Lwie Serce schronił się na Cyprze przed burzą. A ponieważ książę Cypru nie okazał się zanadto gościnny, Ryszardowi nie pozostało nic innego, jak Cypr podbić. Ryszard Lwie Serce jeszcze bardziej rozpowszechnił prowadzenie winnic na wyspie, a po nim zajęli się tym kawalerowie maltańscy. Obecnie wino jest produkowane nadal w tych samych wioskach, w których wytwarzali je krzyżowcy, nieopodal Limassol na południu wyspy.

Polecamy: Zinfandel

Tajemnica produkcji

Proces produkcji również jest niezmienny. Ręcznie zbierane grona Mavro (czerwone) oraz Xynistiri (białe) są suszone w słońcu przez 8-15 dni. Następnie z tak wysuszonych owoców wyciska się sok i pozostawia do naturalnej fermentacji w drewnianych beczkach. Po okresie minimum roku wino rozlewa się do butelek, w których może dojrzewać przez wiele lat.

Jak podawać

Commandaria jest winem zdecydowanie słodkim o kolorze bursztynowym i 15% zawartości alkoholu. Najlepiej pić ją po posiłku, schłodzoną, przegryzając suszonymi owocami: figami, morelami, rodzynkami.

Czytaj także: Trudne potrawy

Redakcja poleca

REKLAMA