SMS – owa korespondencja

Może to trochę nietypowe zaliczyć krótkie wiadomości tekstowe wysyłane przez telefon komórkowy do korespondencji, ale można się zgodzić, że SMS ma pewne cechy wspólne z tradycyjnym listem: ma formę pisemną, jest przesyłany przez nadawcę do odbiorcy i rządzi się pewnymi zasadami. Tu należałoby się zatrzymać przy wymienianiu podobieństw. Znacznie dłuższa będzie lista różnic.

SMS – owa korespondencja

Przede wszystkim - jakie to zasady mogą dotyczyć czegoś, co jest dość prymitywne? Jednak po tylu latach użytkowania telefonów komórkowych można doszukać się pewnych wypracowanych norm, których się oczekuje i których brak będzie miał negatywny wpływ na stosunki między nadawcą a odbiorcą, jak każde inne faux-pas.

Pisownia, interpunkcja

Nie zawsze to możliwe, żeby pisownia była doskonała; bywają telefony bez polskiego oprogramowania i tym samym bez polskich czcionek. Ale nawet wówczas wiadomo, czy ktoś dba o poprawność ortograficzną. Świadczą o tym chociażby wielkie litery. Do ortografii należy też interpunkcja. Natomiast niektórzy tak dążą do skrócenia liczby znaków, że pomijają nawet spacje, co czyni taką wiadomość mało czytelną.

Przegląd sukni ślubnych na 2017 rok

Polecamy: Dwukropki, wielokropki, średniki - jak ich używać

Emoticony

Wszelkie znaki wyrażające emocje, podobnie jak w przypadku e-maili, możemy zastosować jedynie przy bardzo bliskiej relacji, uważając, żeby zastosowane symbole były zrozumiałe. Zresztą, w przypadku SMS’ów niemal zawsze możemy użyć emoticon, ponieważ można założyć, że relacje między nadawcą a odbiorcą są bliskie, skoro ktoś w ogóle decyduje się na tę formę komunikacji.
W jakich sytuacjach możemy skorzystać z SMS-a
1.  Wiadomość tekstowa, to bardzo dobra (bo wygodna dla odbiorcy) forma przekazania czyjejś wizytówki, oczywiście za zgodą osoby, której dane przesyłamy.
2.  Widząc, że ktoś próbuje się z nami skontaktować, a my jesteśmy w sytuacji, która nie pozwala na odebranie telefonu.
3.  Odpowiadając na SMS.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
A ja chetnie nawiaze znajomosci sms-owe w heyah 788 302 696 z rozmownymi Panami,potrafiacymi poprowadzic rozmowe:) Aska 33 lata,Niesmiala.
/6 lat temu
Ludzie pisząc sms najczęściej nie dbają o interpunkcję, ortografię i o polskie znaki. Nic dziwnego kiedy trzeba w kółko naciskać te guziki, a polskie litery typu: ą, ę, ś itd pojawiają sie na samym końcu. Wiadomo, ze każdemu zależy na czasie, dlatego też nie wspomnę o pisowni dużą i małą literą, która jest w ogóle pomijana. Sama pisząc sms łapię sie na tym, ale cóż - to sa właśnie uroki korespondencji telefonicznej :)