Skąd się wziął czarny kogut na butelce wina

Skąd się wziął czarny kogut na butelce wina
Na niektórych butelkach Chianti można dostrzec logo z czarnym kogutem. Jest to znak używany w regionie już od ok. 600 lat, choć przez winiarzy nieco krócej. Swoje korzenie ma w rywalizacji między dwoma pięknymi miastami Toskanii - między Florencją a Sieną.
/ 04.05.2010 16:12
Skąd się wziął czarny kogut na butelce wina

Historia podstępu

Otóż obydwa te miasta rościły sobie prawa do terytorium znajdującym się pomiędzy nimi. Po wielu przepychankach ustalono, że spór zostanie rozstrzygnięty bezkrwawo. Umówionego dnia mieli wyruszyć z tychże miast przed siebie rycerze na koniach, a miejsce ich spotkania miałoby się stać granicą wpływów. Znakiem do rozpoczęcia wędrówki miało być pianie koguta. Po wyborze odpowiednich wierzchowców i najlepszych rycerzy należało jeszcze wybrać koguta. Sieneńczycy upatrzyli sobie białego i spasionego, który będzie miał dość sił aby zapiać. Tymczasem mieszkańcy Florencji wybrali najchudszego z możliwych czarnego koguta, którego na dodatek zamknęli w ciemnej klatce. Opłaciło się. Czarny chudzielec ledwo wypuszczony z klatki zaczął piać z radości chociaż była to dopiero północ.

Czarny kogut z legendy

Polecamy: Papież opiekunem wina

Rycerz wyruszył i w ciągu nocy przebył niemal cały dystans zatrzymując się ledwie kilkanaście kilometrów od Sieny. Nie wiadomo ile jest w tej opowieści legendy, a ile prawdy, ale faktem jest, że trzy gminy toskańskie Castellina, Rada i Gaiole zawiązując Ligę Chianti obrały sobie za godło czarnego koguta. Ponieważ na tym obszarze powstawało wino, stał się on z czasem naturalnym elementem wykorzystywanym przez winiarzy.

Chianti nie tylko z kogutem

Teren Ligi Chianti w dużej mierze pokrywa się z apelacją Chianti Classico, choć pamiętać należy, że daje nam tylko pewną wskazówkę geograficzną. Jest całe mnóstwo wspaniałych Chianti bez kogucika, choć nie mogą się podeprzeć tak piękną legendą.

Czytaj także: Wino z doliny Mozeli

Redakcja poleca

REKLAMA