Punktualność

Czas goni jak szalony, szczególnie zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok. Wydaje się, że czas biegnie szybciej, podczas gdy nam przybywa obowiązków i zalegamy z terminami.

Punktualność

Wiele osób wspomina własne dzieciństwo jako oazę spokoju - był czas na rozmowy, wspólny posiłek czy spacer. Dziś mamy wrażenie, że próbujemy prześcignąć samych siebie. Może dlatego tak nerwowo reagujemy, gdy spóźnia się autobus, gdy ktoś odwołuje spotkanie w ostatniej chwili, gdy zaproszeni goście przychodzą godzinę później. Czas jest obecnie bardzo cenny, a mimo to, wielu z nas go nie szanuje. Zebrania rozpoczynają się z opóźnieniem, ponieważ prowadzący czeka na schodzących się powoli uczestników, pod gabinetem lekarskim czy przed stanowiskiem pracy urzędnika ustawiają się kolejki oczekujących. Zamiast wyszukiwać sytuacje, w których punktualność jest naruszana, postaraj się zadbać o swój wizerunek jako osoby punktualnej.

Co zrobić, by być bardziej punktualnym?

Planuj swój dzień, a nawet tydzień. Nie musisz się kurczowo trzymać tych schematów, wystarczy, że będziesz wiedział, które sprawy są ważniejsze, które już załatwiłeś, a które jeszcze są przed tobą. W planie zapisuj czas, jaki twoim zdaniem jest potrzebny do wykonania kolejnych zadań.
Nie odkładaj nic na przysłowiowe „jutro”. Jeśli masz chwilę wolnego czasu spożytkuj go na wykonanie zadania z dnia następnego lub odpoczynek.
Podróże i przemieszczanie się zajmują również dużo czasu – sprawdzaj różne możliwości połączeń, godziny przyjazdów i odjazdów autobusów, tramwajów, dzięki temu unikniesz konieczności półgodzinnego stania na przystanku – czas ten można wykorzystać np. na zrobienie zakupów w pobliskim sklepie.
Pamiętaj, by jadąc na spotkanie towarzyskie lub służbowe mieć choćby dziesięciominutowy zapas czasu, lepiej przyjechać przed czasem niż spóźnić się.

Ruchome schody w galerii handlowej ruszyły w dół! Są ranni. Zobacz video

Daj do zrozumienia, że oczekujesz punktualności

Jeśli jesteś organizatorem spotkania czy zebrania i widzisz, że nie wszyscy uczestnicy stawili się na czas, nie przedłużaj w nieskończoność oczekiwania na nich. W ten sposób trwonisz czas osób, które były punktualne. To spóźnialscy powinni ponieść karę za brak poszanowania dla czasu innych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)