Prezenty w biznesie

W świecie biznesu wszystko jest elitarne, więc i prezenty, które daje się, powinny być na poziomie. Ostatnimi czasy podarunki stały się jednak problemem i pojawiło się pytanie, co można ofiarować, by nie zostać posądzonym o korupcję?

Prezenty w biznesie

Do tej pory drogie prezenty dla biznesmenów nie stanowiły większego problemu. Na wysokich miejscach utrzymywały się, m.in. portfele skórzane, perfumy, laptopy, zegarki czy inne gadżety z najwyższych półek. Cena takiego prezentu zaczynała się od 300 złotych. Dzisiaj jednak, wobec nowelizacji ustawy antykorupcyjnej, takie podarunki mogą przysporzyć więcej kłopotów niż pożytku.

Zrezygnuj z drogich upominków

Obecnie każdy drogi prezent może uchodzić za przejaw łapówkarstwa, za które grozi nie tylko grzywna, ale nawet i kara pozbawienia wolności do kilku lat więzienia, w zależności od ceny podarunku. Należy pamiętać, że winną jest nie tylko osoba przyjmująca świadczenia materialne bądź niematerialne, ale również osoba dająca, tak zwany bierny uczestnik korupcji.

Chcesz schudnąć z brzucha? Wystarczy odpowiednia dieta!

Gadżety reklamowe

Należy być również ostrożnym w dawaniu „niewinnych” gadżetów reklamowych. Wszystkie produkty promocyjne, które przekraczają kwotę 50 podlegają opodatkowaniu. Ponadto niezgodne z prawem jest rozdawanie przez firmy upominków dzieciom, gdyż jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi zwalczania nieuczciwej konkurencji. Bezsprzecznie również zakazane jest dawanie drogich prezentów promocyjnych, w stylu laptopów czy zegarków, przedsiębiorcom czy pracownikom służby zdrowia, gdyż uznawane jest to, w świetle nowego prawa, za korupcję.

Co pozostaje

Wobec nagromadzenia niejasnych przepisów antykorupcyjnych, wybór prezentu wydaje się być czynnością arcytrudną. Jednakże, mając w pamięci przepis o opodatkowaniu gadżetów reklamowych, można założyć, iż prezent, którego kwota nie przekracza 50 złotych, nie powinien zostać uznany za objaw korupcji. Stąd też poleca się robienie małych i tanich podarunków, które nie mogą budzić żadnych wątpliwości. Są one zwykłymi objawami wdzięczności dającego. Do takich prezentów z pewnością można zaliczyć, m.in. kawę, kwiaty, niedrogi trunek.

Taka sama zasada powinna dotyczyć różnego rodzaju gadżetów reklamowych, większość z nich są to zwykłe przedmioty codziennego użytku, których koszt produkcji jest minimalny. Mowa tu oczywiście o długopisach, maskotkach, torbach, breloczkach, smyczach na komórki czy notesikach. Ustawa antykorupcyjna, choć bardzo niejasna, nie zabrania dawania prezentów o tak niskiej cenie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)