Międzynarodowy Dzień Kobiet

Święto ustanowione na pamiątkę walk kobiet o równouprawnienie, w Polsce przeżywało swoje wzloty i upadki. I choć po detronizacji tego dnia z rangi święta państwowego w 1993 roku wydawało się, że dzień ten zupełnie pójdzie w niepamięć, to jednak nadal cieszy się niesłabnąca popularnością.

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Zmienia się jednak wydźwięk tego święta. Słabną skojarzenia związane z komunistyczną propagandą i ruchami emancypacyjnymi. Dziś zwłaszcza dla młodego pokolenia święto to jest wyrazem czci i pamięci dla kobiet. To dzień, w którym każdej kobiecie z naszego otoczenia możemy po prostu powiedzieć, że cieszymy się z jej obecności w naszym życiu.

Geneza święta

Historia Dnia Kobiet związana jest z ruchami feministycznymi i robotniczymi na przełomie dwudziestego wieku. Miały one miejsce w Ameryce Północnej oraz Europie. Samo święto zostało ustanowione na II Międzynarodowym Kongresie Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia w 1910 roku. Dzień Kobiet ustalono w drodze anonimowego głosowania, bez ustalenia daty jego obchodów. Za inicjatorkę dnia kobiet uznaje się niemiecką socjalistkę Klarę Zetkin. Do Europy święto to dotarło rok później 19 marca 1911 roku.

Sokolniczka, kynolog i kobieta-myśliwy. Teraz Polka! Tańcząca z ptakami Agata Telimena Bielowska

Pionierami w obchodzeniu tego święta na naszym kontynencie byli: Niemcy, Szwajcaria, Austria oraz Dania. Jednak obchody Dnia Kobiet wówczas nijak nie przypominały współczesnego kształtu tego dnia. Wówczas był to dzień demonstracji i manifestacji publicznych, na których domagało się większych praw dla kobiet. W wielu krajach po licznych interwencjach policji zakazywano obchodzenie tego dnia. Nic jednak nie dały oficjalne zakazy i święto to zyskiwało swoich licznych zwolenników, a w zasadzie głównie zwolenniczki w kolejnych krajach europejskich: Francji, Holandii, Szwecji i Anglii.

Zaproś swoją kobietę na randkę: wyślij jej specjalne e-zaproszenie

Ustalenie daty 8 marca

Data święta kobiet została zmieniona na 8 marca w 1922 roku. Zrobiono to, aby upamiętnić marcowe wydarzenia, które miały miejsce w 1917 roku w Rosji. Wówczas to na ulicach Sankt Petersburga doszło do masowych strajków i manifestacji, które zakończyły się krwawą interwencją rosyjskiej policji. Były to początki rozruchów w związku z którymi abdykował car Mikołaj II.

Skorzystaj z wierszyków z okazji Dnia Kobiet

Dzień kobiet w Polsce

Do Polski Dzień Kobiet zawitał dopiero po II wojnie światowej. Święto to bowiem bardzo dobrze wpisywało się w złożenia socjalistycznej propagandy. Wielu z nas pamięta jeszcze prezenty z okazji tego święta, które obowiązkowo trzeba było odhaczyć na liście. Rajstopy, mydełka, goździki i tulipany to charakterystyczna panorama Dnia Kobiet w Polsce socjalistycznej. Dzień Kobiet przestał być świętem państwowym w Polsce w 1993 roku. Zniósł je rząd Hanny Suchockiej. Nadal jednak jest to dzień, o którym chcemy pamiętać i kultywować. W końcu to kolejna okazja, aby wyrazić swoim bliskim kobietom swoją pamięć i życzliwość.

Polecamy: E-kartki z okazji Dnia Kobiet

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)