Ksiądz Józef Tischner

„Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem” – tak sam o sobie mówił ksiądz Józef Tischner.

Ksiądz Józef Tischner

Urodził się 12 marca 1931 w Starym Sączu. Jego rodzice byli nauczycielami. Początkowo rodzina mieszkała w Łopusznej, później, z powodu wojny, zmuszona była przenieść się do Raby Wyżnej, a następnie do Rogoźnika. Szkołę średnią ukończył w Nowym Targu. Potem, za namową ojca, podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1950 roku postanowił jednak zmienić kierunek na teologię i studia te skończył w 1955 roku. Ukończył również Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. 26 czerwca 1955 roku, w bazylice katedralnej na Wawelu, biskup Franciszek Jop udzielił Józefowi Tischnerowi święceń kapłańskich.

"Dobro nie istnieje inaczej, jak tylko jako konkretna dobroć i wolność konkretnego człowieka."

Pokolenie dobrej szkoły? Tak będą wyglądać według MEN szczęściarze reformy edukacji

"Zdolność do miłości jest struną, na której każdy człowiek wygrywa swoją religię."

"Ktokolwiek mi mówi, że jego wiara jest skończona i skończona jest jego niewiara, podejrzewam, że nie mówi o wierze, lecz o złudzeniu wiary."

 Polecamy: Skrzydlate słowa

Ks. Józef Tischner miał następnie objąć stanowisko wikariusza w parafii w Jeleśni, jednak spotkał się z decyzją odmowną ze strony władz państwowych. Zdecydował się zatem na kontynuowanie nauki, studiował na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej oraz na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ, gdzie uzyskał magisterium. W 1963 obronił doktorat, a 1974 habilitował się na ATK. W późniejszych latach pełnił funkcje dziekana na współtworzonym przez niego Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej (nie przyjął stanowiska rektora tej uczelni, gdyż kolidowałoby z obowiązkami duszpasterskimi). Uniwersytet Łódzki i Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie przyznały ks. Józefowi Tischnerowi doktoraty honoris causa.

"Miłość sama w sobie jest "nie do pojęcia", ale dzięki miłości możemy "pojąć wszystko"."

"Wiele w życiu musimy. Ale nie musimy czynić zła. A jeśli jakaś siła, jakiś strach, zmusza nas do czynienia zła, to nie zmusi nas do tego, byśmy tego zła chcieli. Tym bardziej nie zmusi nas do tego, abyśmy trwali w tym chceniu. W każdej chwili możemy wznieść się ponad siebie i zacząć wszystko od nowa."

 Zobacz też: Cytaty religijne

Ks. Józef Tischner był autorem wielu książek, także dzieł filozoficznych, zbiorów szkiców i esejów poświęconych problematyce filozoficznej, społecznej i religijnej. Oprócz książek popularność przyniosły mu audycje radiowe i programy telewizyjne.
Od początku istnienia był związany z „Solidarnością”, uznawany był za jej kapelana. Był także kapelanem Związku Podhalan, zainicjował sierpniowe Msze Święte w intencji ojczyzny, odprawiane w kaplicy pod Turbaczem, na które pielgrzymowali wierni z całego kraju.Zmarł 20 czerwca 2000 roku, w Krakowie.

"Potrafimy walczyć o wolność, ale trudno się nam jej dorabiać."

"Góralska teoria poznania mówi, że są trzy prawdy: Świenta prowda, Tyż prowda i Gówno prowda."

"Gdy człowiek nie wie, co zrobić, sumienie mówi mu tylko jedno: "szukaj"."

Tagi: autorzycytaty
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)