Kogo i jak długo obowiązuje żałoba i strój żałobny?

Kogo i jak długo obowiązuje żałoba i strój żałobny? Już przed II wojną światową zwracano uwagę na to, że noszenie pełnej żałoby jest wskazane tylko wtedy, gdy stać nas na żałobny strój, w którym przecież wszystko i wciąż musi być czarne.

jak długo obowiazuje żałoba

fot. Fotolia

Nie można więc np. nosić zielonego płaszcza do czarnego żałobnego stroju. Już wtedy można więc było sygnalizować żałobę czarną opaską pamiętając o tym, by kolory naszych ubrań były bardzo spokojne i zbliżone do czerni - o ile to tylko możliwe. W czasie żałoby powstrzymujemy się oczywiście od tańców i udziału we wszystkich „radosnych” rozrywkach. Tradycyjnie żałoba po śmierci współmałżonka trwa przez rok i sześć tygodni, po śmierci rodziców żałobę nosimy przez sześć miesięcy, a przez kolejne pół roku trwamy w tzw. pół żałobie (szare stroje). Po rodzeństwie i dziadkach żałoba trwa pół roku, a po dalszych krewnych trzy miesiące.

Tak więc zachowania właściwe dla żałoby powinny obowiązywać w podstawowym zakresie w wypadku żałoby narodowej do trzech miesięcy. Wyróżniamy tu trzy sytuacje: 1. do pogrzebu; 2. podczas pogrzebu; 3. po pogrzebie.

Żałobne zachowanie i strój do pogrzebu

W tym okresie obowiązują dwie zasady: nie zawracamy w żaden sposób głowy bliskim zmarłego i nie poruszamy w żaden sposób, o ile to tylko możliwe, tematów związanych ze zmarłym. Zachowania bliskich zmarłego cechuje powaga i wyciszenie. Mogą oni oczywiście rozmawiać o zmarłym, jeśli czują taką potrzebę, ale wszyscy biorący udział w rozmowie muszą mieć pewność, że pozostałe osoby chcą podejmować takie tematy. Ich ubiór powinien być ciemny. Powinni mieć czarną opaskę na lewym ramieniu lub czarną kokardkę na ubraniu u góry po lewej stronie.

Jeśli zaś dla kogoś żałoba narodowa nie jest osobistą żałobą powinien traktować wszystkich pozostałych jako bliskich zmarłego (zmarłych). Jeśli zaś ktoś uznaje tę żałobę za żałobę osobistą i spotyka się z innymi podobnymi osobami powinien się upewnić, czy chcą podejmować ten temat.

Polecamy: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Żałobne zachowanie i strój w czasie pogrzebu

Wszyscy, którzy w taki czy inny sposób biorą udział w pogrzebie powinni być stosownie ubrani: najlepiej w czarny, a przynajmniej ciemny garnitur (jeśli jest wierzchnie okrycie to również czarne), czarne buty, czarna sukienka nie odkrywająca żadnych partii ciała. Nie może zatem być też krótka, ostatecznie, ciemna sukienka (gdy nie mamy czarnej), czarne rajstopy, całkowity brak biżuterii (bardzo ważne) i całkowity brak perfum (bardzo ważne).

Zachowanie musi cechować szczególna powaga i wyciszenie. Odnosi się to również do wszystkich tych, którzy znajdują się w pobliżu pogrzebu, czy w trakcie kontaktu z jego uczestnikami (również bezpośrednio po pogrzebie).

Żałobne zachowanie i strój po pogrzebie

Okres po pogrzebie podzielić można na kilka faz: 1. dzień pogrzebu – kilka dni po nim; 2. następne kilkanaście dni; 3. okres do końca zwyczajowej żałoby. W te pierwsze dni należy zachowywać się i ubierać w sposób podobny jak przed pogrzebem. Wszelkie huczne zabawy i pełne wesołości rozrywki nie powinny mieć miejsca. Nie mogą w nich brać udziału ci, którzy uznają się za bliskich zmarłego (czy zmarłych). Pozostali nie powinni zapraszać na nie bliskich zmarłego (czy zmarłych) oraz tak je organizować, by nie zakłócały spokoju bliskim zmarłego (czy zmarłych).

Następne dni powinna cechować pewna znaczna powaga. Pozostałe dni powinny być również w jakimś stopniu poważne, a na ubraniu powinny być oznaki żałoby. Nie ma tutaj szczegółowych wskazań. Wszystko jest kwestią kultury, wyczucia, taktu.

Czytaj także: Dodatki do ubioru

Tej kultury, wyczucia i taktu będzie nam bardzo potrzeba w czasie żałoby, by zamanifestować w sposób najwłaściwszy to, co czujemy i by tak odnosić się do innych, których wrażliwość może być większa od naszej, którzy mogą to wszystko przeżywać w sposób, który trudno nam sobie wyobrazić, by być im podporą, a przede wszystkich nie ranić ich swoim brakiem wrażliwości, kultury i wyczucia.

SKOMENTUJ (62)
Sałatka z makaronem ryżowym - Kasia gotuje z Polki.pl
KOMENTARZE (62)
~gość/7 miesięcy temu
ja pierdziu rok i 6 tyg??/
~gość/7 miesięcy temu
ja pierdziu rok i 6 tyg??/
~gość/10 miesięcy temu
To chyba rzecz bardzo indywidualna. Każdy inaczej może odbierać śmierć, inaczej się do niej ustosunkowywać i oswajać. Akceptować mocno cykle życia. Czasem w sytuacji gdy następuje tuż po śmierci chwila szczęścia, np. narodziny (których nie możemy odwołać), czasem nie sposób z jednej strony żyć tęsknotą za zmarłym, a z drugiej cieszyć się nowym życiem. Nie wyobrażam sobie ponurych narodzin. Każdy żałobę nosi w sercu i na różny sposób. Uzewnętrznianie dodatkowe symbolami pomaga w chwili, gdy chcemy uniknąć niepotrzebnych komentarzy z zewnątrz. Tak, czasem widać że jesteśmy smutni, ale nie koniecznie każdy będzie wiedział dlaczego, a próby pocieszania mogą przynosić wtedy odwrotny skutek.
POKAŻ KOMENTARZE (62)