Jaki powinien być uścisk dłoni?

Jaki powinien być uścisk dłoni?
Wbrew pozorom jest to ważna sprawa. Sposób ściskania dłoni świadczy o naszej osobowości. Warto więc poćwiczyć i zastosować się do poniższych wskazówek.
/ 20.05.2010 09:00
Jaki powinien być uścisk dłoni?

Dbały. Podając komuś rękę, zrób to uwagą. Patrz na rozmówcę, nie oglądaj się po bokach, nie konwersuj z kimś innym. Skoncentruj się na osobie, z którą się witasz. Niedbałe „rzucenie” ręki sprawia, że możemy być odebrani jako osoby fałszywe albo obojętne.

Podawajmy rękę niezbyt gwałtownie i mocno – w przeciwnym razie ktoś może nas uznać za zbyt zuchwałych. Ale – jak wszędzie, tak i tu – potrzebny jest umiar. Zwlekanie z uściśnięciem dłoni nie jest na miejscu (takie zachowanie może świadczyć o tym, że boimy się tego kontaktu). Dlatego uścisk dłoni powinien być zdecydowany, ale jednocześnie delikatny.

Wyrażający szacunek. Ale jak to okazać? Np. poprzez zaciśnięcie drugą ręką podanej dłoni rozmówcy. Bardzo pożądane jest lekkie kiwnięcie głową oraz delikatne potrząśnięcie dłonią (ale niezbyt długie).

Higieniczny. Sprawa wydaje się oczywista, ale w gruncie rzeczy nie jest. Dbajmy o czystość naszych rąk i paznokci, dbajmy o odpowiednie nawilżenie skóry. Przed spotkaniem umyjmy ręce. Jeśli ktoś ma problem z nadmierną potliwością, powinien zakupić odpowiedni preparat. W końcu nikt nie lubi „mokrego uścisku”.

Poza tym proponuję patrzenie na twarz rozmówcy. Takie zachowanie będzie świadczyło o naszej serdeczności i jednocześnie pewności siebie. (Dlatego unikajmy skupiania się na dłoniach drugiej osoby.)

Jeśli chodzi o to, kto powinien pierwszy wyciągnąć rękę, to zasady są takie, aby:
- kobieta podawała rękę mężczyźnie
- starszy podawał rękę młodszemu
- pracownik o wyższej randze podawał rękę pracownikowi o niższej pozycji zawodowej

Redakcja poleca

REKLAMA