Jak uniknąć gaf słownych?

Gafa to zachowanie niewłaściwe o najmniejszym ciężarze gatunkowym, o niedużej szkodliwości.

Jak uniknąć gaf słownych?

Jest, przypomnijmy, nieumyślnym dotknięciem czy nawet zranieniem innej osoby lub nieumyślnym wywołaniem niezręcznej sytuacji – sytuacji, w wyniku której ktoś poniósł szkodę jakiegoś typu.

Pomimo to, że są tak niewielkim wykroczeniem często jednak powodują bardzo negatywne skutki. Ma to miejsce wtedy, gdy godzą w osobę pozbawioną wyrozumiałości, poczucia humoru, wielkoduszności i wspaniałomyślności. Taka osoba może je uznać za „śmiertelną” obrazę, może ich nigdy nie wybaczyć i podjąć czy podejmować stale działania „odwetowe” czyli, mówiąc inaczej, mścić się świadomie lub nie.

Bartłomiej Topa o Szwecji, emigracji i problemach życia pod "obcym niebem"

Gafy mogą powodować bardzo negatywne skutki również wtedy, gdy dotykają osób ogólnie bardzo wrażliwych lub bardzo wrażliwych w jakimś ograniczonym zakresie (możemy mówić, że posiadają swoją piętę achillesową), które przez tą gafę zostaną boleśnie i trwale zranione, co nie będzie bez dalszych skutków dla osoby, która gafę popełniła.

Warto zatem nauczyć się unikać gaf. Nim jednak podejmiemy wprost ten temat należy parę słów powiedzieć o typach gaf.

Gafy dzielą się na gafy słowne i sytuacyjne.
Gafy słowne dzielą się na kilka gatunków.

Gaf łatwo uniknąć unikając poruszania w rozmowie z mało znanym nam człowiekiem jego spraw osobistych czy spraw, co do których nie wiemy, czy przypadkiem nie dotyczą go bezpośrednio.

Polecamy: O czym można rozmawiać przy stole?

Gafy łatwo uniknąć nie opowiadając niczego o sobie ludziom, których mało znamy.

Gafy łatwo uniknąć zachowując wielką ostrożność i zakładając, że wszystko w życiu człowieka, którego dawno nie widzieliśmy mogło się zmienić, raczej sondując niż wypytując się wprost.

Stosuj się do zasady, którą powtarzają wszystkie podręczniki savoir vivre: „Nie rozmawiamy raczej o osobach nieobecnych, a jeśli już to mówimy o nich tylko pozytywnie”.

Czytaj także: Czego nie robić, by nikogo nie obrazić?

Zobacz stronę eksperta; www.savoir-vivre.com.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Ale tylko tych lubimy którzy popełniają drobne błędy i nie są zupełnie idealni, jeśli ktoś wali gafę za gafą to raczej nie jest dla ans wiarygodny i uważamy go za fajtłapę :)
/6 lat temu
niestety, bywam mistrzem gaf :P choć z drugiej strony spece od PRu twierdzą, że Ci, którzy popełniają błędy w odczuciu innych są bardziej ludzcy, bardziej autentyczni i po prostu łatwiej ich polubić, bo przecież są tacy jak my :)