Dworska etykieta wyspiarzy

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii wystrzegają się wylewnie okazywanych emocji, dużą wagę przywiązują też do szczegółów.

Zwroty grzecznościowe

Szybkie przejście na „ty” nie oznacza na wyspach zacieśnienia stosunków – jest po prostu wygodną formą komunikacji. Warto przypomnieć, że w miejscach publicznych nie wypada zwraca się do obcych inaczej niż za pomocą słów Mister, Ms i Mrs. Co prawda powoli upowszechnia się stosowanie zwrotu Ms do wszystkich kobiet, również niezamężnych. Warto też pamiętać, że do pań w kapeluszach należy zwracać się Lady, a do osób o wyglądzie dystyngowanym Sir. Trzeba też uważać na tytuły szlacheckie.

Punktualność

Punktualność na wyspach jest ceniona zarówno w środowisku zawodowym, jak i prywatnym. Ponadto trzeba pamiętać, że niekończące się przesiadywanie i niemające końca wizyty są źle widziane.

Relacje towarzyskie

Zacznijmy od kobiet – mimo, że otaczające je społeczeństwo jest mocno sformalizowane, one same cieszą się dużymi swobodami i nie oczekują pomocy ze strony mężczyzny.

Sposób spędzania wolnego czasu zależy głównie od prezentowanej klasy społecznej. Jeśli należysz do klasy średniej – spotykasz się ze znajomymi i przyjaciółmi w wyłącznie męskim gronie w pubach i barach dla dżentelmenów. Przestrzegasz również zasad umawiania się – nawet o krótkiej i niezobowiązującej wizycie uprzedzasz gospodarzy. Gdy należysz do working class – czas wolny spędzasz w zadymionym barze grając w bilard, oglądając mecz piłki nożnej i pijąc piwo. A kiedy wybierasz się z wizytą lub chcesz wręczyć Anglikowi prezent – wybierz coś, co nieco trąci tandetą. Nie zapomnij też o porannym wysłaniu gospodyni kwiatów, w dniu, w którym idziesz z wizytą.

Polecamy: Czy zdejmować buty, gdy idę do kogoś z wizytą

Tuszowanie małych gaf

Anglicy często dopuszczają się małych kłamstewek, żeby nie musieć urazić współbiesiadników. Wyznają oni zasadę, której hołdują ponad wszystko, by nie narzucać się i nie sprawiać innym przykrości. Mimo to nie będą zbyt wyrozumiali dla gaf językowych popełnianych przez cudzoziemców. 

Czytaj także: Faux pas i gafa

Tym utworem Natalia Przybysz przyznała się do aborcji. Posłuchaj
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
~madrilena/4 lata temu
Tylko czemu fotografia przedstawia plaza de Cibeles w Madrycie?!
~A-nicz/6 lat temu
Z brytyjskich zachowań podoba mi się wysyłanie przez królową kartek urodzinowych do ludzi, którzy ukończyli 100 lat. Bardzo miły zwyczaj :)