Dobre maniery w saunie

Coraz częściej oddajemy się relaksowi w saunie. Zwłaszcza podczas zimnych miesięcy, ferii, chcemy czuć się niczym starożytni Rzymianie. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak należy się zachować w saunie, bądź co bądź, miejscu publicznym. Savoir-vivre w saunie - czy znasz zasady odpowiedniego zachowania?

Podobnie jak starożytni Rzymianie powinniśmy przestrzegać kodeksu zachowania obowiązującego w Saunarium.

Niezbędnik saunowicza

Wizyty w saunie nie trzeba na szczęście planować z dużym wyprzedzeniem, ale wymaga ona pewnych przygotowań. Po pierwsze zadbajmy o organizm - nie wybierajmy się do sauny na czczo, ani objedzeni.

Zobacz też: Jak być życzliwym w sklepie

- Zróbmy tak dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli ktoś nie jadł nic w danym dniu, może mieć problemy z omdleniami. Podobnie po obfitym posiłku żaden wysiłek nie jest wskazany, gdyż organizm, zajęty trawieniem, nie jest na to przygotowany – mówi Wojciech Wolski, menadżer Intytutu Wellness & SPA Terma Bania.

Ściągamy wszystkie elementy biżuterii, które rozgrzane mogą nas później narazić na oparzenia skóry. Warto pomyśleć także o higienie. Po wejściu do Saunarium należy skorzystać z prysznica, bez względu na to, czy kąpaliśmy się w domu, czy też nie. Dlatego w swoim podręcznym niezbędniku saunowym warto mieć dwa ręczniki lub ręcznik i pareo oraz klapki. Można zabrać ze sobą także kosmetyki – choćby swój ulubiony żel pod prysznic i balsam do ciała, który wcieramy tuż po zakończonym seansie i prysznicu. Pod natrysk wchodzimy zawsze nago.

Czytanie regulaminu nie należy do przyjemności, jednak warto zapoznać się z nim lub choć rzucić okiem, zwłaszcza w zakresie savoir-vivre’u i przeciwwskazań zdrowotnych. Wizyta w saunie, choć służąca relaksowi, powinna być przemyślana.

Blondynka

Czy na pewno wiesz jak należy zachować się w saunie?

Goło i wesoło

Niezwykle ważną zasadą kultury saunowania jest zachowanie nagości. Wynika to z czysto racjonalnych i higienicznych przesłanek. Korzystając z sauny w kostiumie kąpielowym lub slipkach, narażamy się na odparzenia ciała. Materiały, z których wykonane są kostiumy, w kontakcie z wysoką temperaturą wydzielają nieprzyjemny zapach, mogą powodować oparzenia okolic intymnych i niszczą się. Nie przyjmując tych argumentów, możemy wywołać dyskomfort u innych saunowiczów, a przecież saunowanie ma się odbywać w harmonii i relaksować.

Zobacz też: Jak się przejawia złośliwość?

Jak wybrać sokowirówkę?

Istotna jest pewna wrażliwość i wyczucie. W saunie wszyscy znajdujemy się w szczególnych okolicznościach, stąd wgapianie się w innych, będących „na golasa”, jest niedopuszczalne i może zakończyć się interwencją obsługi. Mimo że wszyscy na około są nadzy, sauna to nie miejsce na seksualne aluzje, a tym bardzie... czyny.

- W Saunarium Termy Bania są miejsca, gdzie trzeba być nago, ale także takie jak bar, gdzie należy mieć okrycie w postaci pareo lub ręcznika – mówi Wojciech Wolski, menadżer Instytutu Wellness & SPA Terma Bania.

Ręcznik jak listek figowy

Do sauny suchej musimy zabrać ręcznik. Nie opatulamy się nim, a rozkładamy na deskach, tak aby po zajęciu miejsca nasza pupa oraz stopy nie dotykały desek.

W łaźni parowej ręcznik jest zbędny, a nawet niewskazany. W związku z temperaturą i wilgotnością tam panującą wszelkie materiały po chwili zmienią się w mokre i ciężkie szmaty.

Kwestia higieny jest rozwiązana poprzez opłukiwanie siedzisk. Przy wejściu znajduje się zawsze wąż z wodą. Należy z niego korzystać po wejściu do łaźni, aby opłukać miejsce, i przy wychodzeniu, aby je zmyć po sobie. Zasada dotycząca ręczników jest ważna, ponieważ zabieranie mokrego ręcznika z łaźni parowej do sauny fińskiej i moczenie nim desek może wzbudzić niezadowolenie niektórych saunowiczów.

Niektórzy upierają się przy ręcznikach lub pareo w łaźni parowej, obawiając się zupełnej nagości. Tym osobom otuchy doda fakt, że tego typu sauny są tak aranżowane, że niemal nic w nich nie widać. Nacisk położony jest na stworzenie relaksującej atmosfery: przyciemnione światło, mnóstwo pary i zapachy, które uspokajają.

Zobacz też: Co należy nazwać zachowaniem niestosownym?

W dobrym tonie

Wchodząc do sauny, zostawiamy obuwie przed wejściem. Zachowaniu przyjaznej i kulturalnej atmosfery pomoże też proste „dzień dobry” skierowane do saunujących w środku. W każdej sytuacji bierzmy także pod uwagę naszych współtowarzyszy – unikajmy głośnych rozmów, śmiechów. Jeśli chcemy przeprowadzić ceremonię, polać kamienie wodą, również warto zapytać, czy nikt nie ma nic przeciwko. Warto też skonsultować się z obsługą.

Zgodnie z regulaminem zazwyczaj nie wolno samemu dozować substancji na piec. Jeśli natomiast gość skonsultuje to z obsługą i uzyska pozwolenie ze strony innych saunowiczów, zezwalamy na samodzielne dozowanie olejków eterycznych. Jednak samowolne działanie może być szkodliwe i pilnujemy, aby wszystko przebiegało zgodnie z zasadami - mówi Wojciech Wolski, menadżer Instytutu Wellness & SPA Terma Bania.

Wychodząc z sauny, żegnamy się.

Jeśli zmieniamy saunę, powinniśmy zawsze opłukać się pod natryskiem. Tym bardziej, jeżeli po wyjściu planujemy się ochłodzić w basenie. Zmywamy pot i dopiero wtedy wchodzimy do wody, co istotne - nago.

Zobacz też: Jak uniknąć gafy sytuacyjnej?

Odwiedziny w Saunarium to nie tylko wizyta w saunie, ale cały rytuał z określonymi zasadami. Nie zostały one stworzone po to, aby uprzykrzać nam życie, ale aby umilić i zoptymalizować zabieg ogrzewania i hartowania ciała. Parafrazując przysłowie „Jeśli jesteś w Rzymie, zachowuj się jak Rzymianin” – będąc w saunie, zachowuj się jak prawdziwy saunowicz. To gwarancja niesamowitych wrażeń i pełni relaksu.

Źródło: Materiały prasowe Terma Bania/PR time

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/rok temu
A taka roznica ze zalezy z jakiego rodzaju sauny korzystasz. W jednej stroj kapirlowy moze cie oparzyc a w innej wniesiemie recznika skonczy sie jego totalnym zmoczeniem a przeciez pozniej musisz w tym reczniku wyjsc co skutkuje moczeniem podlogi,a to z kolei sywsrza zagrozenie dla innych ludzi.
/rok temu
Rzeczywiście wszyscy chodzą do sauny nago? Ja korzystałam kilka razy z sauny w aqua parkach to wszyscy byli w strojach kąpielowych. A teraz chcę iść do saunarium i nie wiem jak to jest? Żeby nie było że tylko ja wyskoczę nago.
/2 lata temu
znając moich znajomych to pewnie żaden nie zgodził się na wyjście do sauny aby być nago. Szczególnie koleżanki by się krępowały. Więc zostają albo ręczniki albo stroje kąpielowe
POKAŻ KOMENTARZE (8)