Do czego potrzebni nam dziadkowie?

Pewien indiański chłopiec zapytał swojego dziadka, jak dobrze żyć. Dziadek odpowiedział: „czuję się, jakby w moim sercu toczyły walkę 2 wilki. Jeden jest pełen złości i nienawiści, drugiego zaś przepełnia miłość, przebaczenie i pokój”.„Który zwycięży” – zapytał chłopiec. Dziadek odpowiedział: „ten, którego nakarmię”.

Właśnie za przekazywanie życiowych mądrości najbardziej cenimy swoje babcie i swoich dziadków. Niebawem ich święto, dzieci już szykują wymyślne laurki, własnoręcznie wykonują gadżety, przygotowują spektakle na ich cześć.

Czy należy wierzyć w sny? Pytamy psychologa

fot. Fotolia

Dzięki dziadkom wnukowie są lepsi

Psychologowie podkreślają niesamowicie ważną rolę, jaką odgrywają w życiu dziecka dziadkowie. Badania pokazują, że najczęściej zawdzięczamy im „lekcje”: tradycji, wiary, patriotyzmu. To oni często zastępując zabieganych rodziców wpajają dzieciom takie cechy jak: pracowitość, obowiązkowość, silna wola.

Dzięki częstym kontaktom, dziadkowie mogą podzielić się z wnukami swoimi wspomnieniami, opowiedzieć o historii pamiątek rodzinnych, zainteresować tradycją. Pomimo różnicy wieku, dzieci uczą się od babci i dziadka szacunku dla czasu, a także gospodarowania nim.

Odkryto też, że dzieci utrzymujące bliski kontakt z dziadkami, mają w przyszłości lepszy obraz siebie, a także mniejsze problemy ze znalezieniem wspólnego języka z innymi ludźmi. Co więcej, dzieci często widujące swoich dziadków, sprawiają mniejsze kłopoty wychowawcze.

Polecamy: Prezenty dla babci - oryginalne i modne

Dzięki wnukom dziadkowie są szczęśliwsi

Żeby jednak nie było, że tylko dzieci korzystają z takiego stanu rzeczy… Okazuje się, że dla dziadków częsty kontakt z wnukami to recepta na lepsze samopoczucie i remedium na samotność. Pojawienie się nowego członka w rodzinie to nowy etap w życiu babci i dziadka, mogą poczuć się bardziej potrzebni, chętnie też organizują swój czas, aby spędzić go z wnukami. Rozmowa z dzieckiem, to często ciekawa wymiana poglądów. Milusińscy mają ciekawe poglądy na świat, który potrafi rozbawić do łez, a tego ludzie starsi bardzo potrzebują.

Kuchnia babci pachnie tak wybornie, że żadna restauracja się do niej nie umywa, a dziadek poratuje dyskretnie wsuniętym banknotem.

Ich święto to idealny moment aby podziękować za ich wsparcie, cierpliwe ucho i niejedne niezapomniane wakacje. Przecież nigdy nie jesteśmy za starzy na malowanie laurek. Nigdy!

Polecamy: Życzenia na Dzień Dziadka na laurkę

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Dziadek Dziadek kocha swoje wnuczęta. Dziadek zawsze o nich pamięta. Dziadek przytuli, weźmie za rękę. Dziadek zanuci ładną piosenkę. Dziadek bajkę przeczyta i wierszyk powie. Od dziadka wiele się jeszcze dowiesz. Dziadek pokaże jak łowić ryby, jak w lesie zbierać jadalne grzyby. Dziadek pomoże lekcje odrobić. Nauczy wnuka jak karmnik zrobić. Gdy ci przychodzi na myśl zagadka, konieczna będzie pomoc od dziadka. Największe skarby wnuczki i wnuka, których nie muszą daleko szukać; to babcia i dziadek, jej mąż. Kochajcie ich mocno, gorąco i wciąż! http:komentarzedowydarzen.blox.pl
/6 lat temu
Babcie Każdy przedszkolak i uczeń wie, że ma rodzinę i babcie dwie. Jedną od taty, jedną od mamy. Obydwie babcie bardzo kochamy. Największe skarby to babcie, właśnie. Babcie przytulą zanim się zaśnie. Babcie wnukom otrą łzy z twarzy, gdy na podwórku zło się wydarzy. Babcie upieką babki piaskowe. Babcie zadbają o wnuków zdrowie. Babcie pokażą jak ptaszek śpiewa. Babcie pomogą rozpoznać drzewa. Babcie sznurówkę w bucikach zwiążą. Babcie każdy twój problem z tobą rozwiążą. Babcie nauczą jak igła szyje. Babcie jak trzeba umyją szyję. Babcie książeczki nam poczytają. Cieszą się wnuki, że babcie mają. Babcie to dziadków kochane żony. Dla babć i dziadków dzisiaj ukłony.