Czy wiesz jak nakryć do stołu?

Organizując przyjęcie lub Wigilię, musisz pamiętać o odpowiednim ułożeniu nakrycia na stole. Estetycznie i prawidłowo nakryty stół świadczy bowiem o Pani Domu. Niezależnie jakie menu serwujesz, zapamiętają kilka podstawowych zasad nakrywania do stołu.

Czy wiesz jak nakryć do stołu? fot. Czy.wieszjak.pl

Odpowiedni rozmiar obrusa – ma zwisać z każdej strony po 25 cm w przypadku stołu prostokątnego lub kwadratowego, a 30 cm w przypadku okrągłego. Jeśli na stole mają stać kwiaty, to koniecznie żywe i nie za wysokie. Możesz też ustawić świece – białe albo kolorowe, w zależności od przystrojenia całości. Nie powinny jednak one być zapachowe – trudno trafić w gusta wszystkich gości.

Przestrzeń przy stole, przypadająca na 1 gościa musi pozwalać na swobodę ruchów – 60 cm przy stole prostokątnym, a przy owalnym lub okrągłym, może być trochę mniejsza. W centralnym punkcie ok. 1 cm od krawędzi stołu, postaw duży płytki talerz. Na nim należy połóż talerz głęboki (bulionówkę) albo talerz mały (w zależności od tego, co będzie podawane).

Ten prosty trik ratuje życie przy zadławieniu, gdy jesteśmy sami w domu!

Sztućce, z których gość będzie korzystał w pierwszej kolejności, połóż najdalej od talerza, a najbliżej te, po które sięgnie na końcu. Wyjątek to sztućce do deseru, które połóż u góry za talerzem. Miejsce noży i łyżek jest po stronie prawej, widelca po lewej. Wyjątki: gdy podajesz widelec do przystawek, które nie wymagają użycia noża, połóż go po stronie prawej. Po lewej stronie połóż łyżkę do spaghetti. Łyżeczkę położoną u góry połóż trzonkiem do prawej strony, a jeśli leży tam widelczyk – połóż go odwrotnie.

Serwetki – gdy jest płócienna, może leżeć na talerzu, zwinięta w rulonik i spięta lub stać na nim. Jeśli ma być obok talerza, to po lewej stronie nakrycia.

Kieliszki powinny znajdować się u góry po lewej stronie nakrycia, ułożone według kolejności serwowanego alkoholu – pierwszy używany od zewnętrznej strony – kieliszek do szampana. Następnie do wina białego, czerwonego i kieliszek lub szklanka do wody.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)