Co zrobić z e-mailowymi fałszywkami

Co zrobić z e-mailowymi fałszywkami
Na pewno nieraz odebrałeś w swojej skrzynce e-mailowej różnego rodzaju łańcuszki szczęścia i fałszywe wiadomości typu „Firma X rozdaje darmowe laptopy”, „Potrzebna krew dla dziecka” , „Seksowne 18-stki”. Co zrobić z tym fantem przesłać dalej znajomym, pozostać obojętnym czy interweniować u adresata?
/ 21.01.2009 11:17
Co zrobić z e-mailowymi fałszywkami

Wiem, że niektóre z tych wiadomości są naprawdę zabawne i błyskotliwe, ale przesyłanie ich dalej jest nieprzestrzeganiem zasad e-mailowego savoir-vivre’u. Dlaczego nie należy kontynuować tej zabawy? Oto najważniejsze powody:

- Kiedy wiesz, że dany mail jest fałszywką, wysyłanie go do bardziej naiwnych znajomych jest niegrzeczne z Twojej strony. Z kolei jeśli nie zauważyłeś, że wiadomość jest fałszywką, osoby, do których ją wyślesz, będą uważały, że nie należysz do najbystrzejszych osób;

- Ponadto przesyłając taką wiadomość dalej udostępniasz dane mailowe wszystkich swoich adresatów, a na to tylko czekają nadawcy spamu;

- Fałszywki, które grają na uczuciach typu „Potrzebna krew B Rh+ , dziecko gaśnie”, potrafią popsuć humor nawet największemu wesołkowi. I choć od razu po ich przeczytaniu wyzwala się w nas chęć przesłania wiadomości dalej, to warto zastanowić się, czy ja rzeczywiście mogę takiemu dziecku pomóc w ten sposób. Przecież nawet nie ma podanego adresu stacji krwiodawstwa, do którego należy się zgłaszać.

Co zrobić, gdy dostaniesz fałszywkę

Najważniejsze abyś pod żadnym pozorem nie przesyłał jej dalej. Jeśli jej nadawca nie należy do Twoich bliskich znajomych zignoruj tę fałszywkę i przejdź do porządku dziennego. Jeśli jednak znasz go dobrze warto mu delikatnie zakomunikować, co na temat takich e- maili myślisz. Najlepiej podeślij mu jeszcze adres strony internetowej, gdzie znajdzie informacje o tym, że ta konkretnie wiadomość jest fałszywa.

Gdyby jednak zdarzyło Ci się przesłać dalej taką wiadomość, to wyślij kolejnego maila, w którym poinformujesz, że dana wiadomość jest nieprawdziwa. Dołącz także adres witryny demaskującej takie wiadomości i nie zapomnij przeprosić.

Jak rozpoznawać fałszywki

Wbrew pozorom, nie wszyscy potrafią łatwo rozpoznać nieprawdziwe wiadomości. Przykład z życia wzięty – koleżanka z pracy wysłała mi ostatnio poufnie maila, w którym rzekomy pełnomocnik brytyjskiego milionera chce przekazać jej dużą sumę pieniędzy w spadku. Kobieta uwierzyła, że jest naprawdę spadkobierczynią - w końcu słyszy się czasami historie o bogatych wujkach z Ameryki. Kiedy wytłumaczyłam, że to jest żart posądziła mnie, że chcę jej odebrać spadek.

Jak rozpoznać fałszywki? Po kolei:

- Historie zawarte w nieprawdziwych e-mailach są zazwyczaj mało prawdopodobne, jak chociażby przykład spadku, czy darmowych laptopów.

- Fałszywki zazwyczaj przesyłane są przez opcję „prześlij dalej”.

- Zawierają prośbę typu „Prześlij wszystkim znajomym” i groźbę „jeśli tego nie zrobisz to wciągu dwóch tygodni …”.

- Wiele z tych wiadomości zawiera literówki, błędy ortograficzne, dużą ilość wykrzykników.

- Wiadomości te często nie są opatrzone datą.

- Zawierają prośbę o przesłanie komuś pieniędzy lub obiecują odbiorcy dużą ich sumę.

Jeśli jednak wiadomość, którą podejrzewasz o nieprawdziwość, nie posiada żadnej z tych cech, sprawdź ją w witrynie poświęconej demaskowaniu fałszywek. Polecam strony snopes.com, urbanlegends.about.com czy hoaxbusters.ciac.org.

Redakcja poleca

REKLAMA