Co kupić na dzień nauczyciela?

Sprawa prezentów na dzień nauczyciela od zawsze budziła kontrowersje. Każdy uczeń powinien wręczyć prezent indywidualnie, a może lepiej zrobić klasową „zrzutkę” i kupić jeden podarunek od grupy? Jakie cenowe granice obowiązują przy zakupie? Ile należy wydać, aby nie popełnić gafy lub nie zostać uznanym za „lizusa”?

Dzień nauczyciela (właściwie: Dzień Edukacji Narodowej) obchodzony jest w Polsce 14. października. Jest do doskonała okazja, aby wyrazić sympatię swoim belfrom. W tym czasie nie odbywają się zajęcia szkolne, a czasem organizowane są szczególne uroczystości. Przeddzień 14. kwiaciarnie pękają w szwach. Niektóre nawet wydłużają godziny pracy…

Propozycje standardowe i niezobowiązujące

Kwiaty są doskonałym, ponadczasowym prezentem. Nauczyciele je uwielbiają! Poza niewątpliwym urokiem taki podarunek daje również swoiste bezpieczeństwo: zawsze jest taktowny i sympatyczny. To bez różnicy, czy zdecydujemy się na pojedynczą różę udekorowaną wstążką czy na duży (oczywiście w granicach rozsądku) bukiet. Jeśli to wydaje się niezbyt oryginalne, dołączyć można liścik lub laurkę. Kwiaty zwiędną, a nauczyciel zachowa kartkę na długo.

Innym prezentem tego typu są słodycze. Poza zaletami wspólnymi z kwiatami posiadają jeszcze jedną – prócz bycia samym w sobie miłym akcentem dają także chwilę przyjemności (nie tylko nauczycielowi, ale i jego pociechom).

Dla szczególnie lubianego nauczyciela

Jeśli dany belfer darzony jest szczególną sympatią i zależy nam, aby poczuł się wyjątkowo (a jednocześnie nie chcemy stawiać go w niezręcznej sytuacji) można zdobyć się na ciekawszy podarunek, np. organizer. Nie jest to rzecz szczególnie droga (ładny notes można kupić za kwotę do 50 zł), a z pewnością będzie bardzo praktycznym upominkiem.

Inną propozycją mogą być perfumy: tu jednak należałoby by być ostrożnym. Na pewno marki takie, jak Dior czy Versace mogłyby skrępować nauczyciela i osiągnęlibyśmy efekt odwrotny do oczekiwanego. Oczywiście nie należy też kupować perfum w zwykłym hipermarkecie: nie chcielibyśmy, żeby nasz ukochany nauczyciel zobaczył „swój prezent” na półce obok szczotek – z etykietą „promocja”. Złotym środkiem będzie w tym przypadku niewielka pojemność markowych perfum lub bardziej „neutralna” marka.

Innym ciekawym i bardzo „szkolnym” prezentem jest książka. Może to być np. powieść, którą ostatnio czytaliście i chcielibyście ją polecić nauczycielowi. Należy jednak pamiętać, aby gatunek również był stosowny, np. kryminał albo powieść obyczajowa. Z pewnością nie powinien być to horror (mogły to być źle zrozumiane) czy romans. Dobrą propozycją byłaby także książka związana z przedmiotem wykładanym przez profesora (należy jednak wcześniej dowiedzieć się dyskretnie, czy nie posiada już takiej pozycji).

Prezent grupowy

W przypadku podarunku dawanego od całej klasy wybór odpowiedniego prezentu jest dużo szerszy. Po pierwsze: mamy pewność, że kupując zbyt drogą rzecz nie zostaniemy źle zrozumiani. Po drugie: możemy zdecydować się na bardziej osobistą rzecz, ponieważ będzie ona kojarzona nie z jednym, konkretnym uczniem – a z całą klasą. Po trzecie: organizując zbiórkę pieniędzy do dyspozycji mamy o wiele większą kwotę, a więc nauczyciel – zamiast 30 bukietów, zabierze do domu jeden drobiazg, za to użyteczny i wyjątkowy.

W takim przypadku możemy zdecydować się np. na dobrej marki wieczne pióro lub długopis, perfumy czy zestaw ekskluzywnych kosmetyków, szwajcarski zegarek na rękę, gustowną – choć na pewno nie zbyt ekstrawagancką – biżuterię (dla Pani Profesor) lub wysokiej klasy scyzoryk (dla Pana Profesora).

Można też pójść w innym kierunku – kupić ogromnego, pluszowego misia ze schowaną w kieszonce kartką z laurką. Warto jednak zorientować się, czy tego typu prezent nie będzie kłopotliwy. Jeśli łączy Was mocna zażyłość z nauczycielem pewnie będziecie wiedzieć, czy mieszka w domu czy małym mieszkaniu, czy ma dzieci itd.
Jeśli znacie hobby swojego belfra – to również bardzo ułatwi Wam zadanie. Kocha jeździć na nartach? Sprezentujcie mu gogle narciarskie! Pokażecie, że do wyboru prezentu podeszliście bardzo indywidualnie, a poza tym – pamiętaliście, jaka jest jego pasja (a przecież wspomniał o tym, przypadkiem, tylko raz).

Bez względu jednak na to, co kupicie, pamiętać należy, że szczere życzenia i podziękowania to coś, co sprawi nauczycielowi największą przyjemność. A jeśli życzenia składane są przez byłych uczniów – jest to nie tylko miłe, ale i niezwykle budujące. Jeśli bowiem mimo ukończenia nauki nadal pamiętają o swoim belfrze znaczy to, że osiągnął ogromny sukces.

Tym utworem Natalia Przybysz przyznała się do aborcji. Posłuchaj
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
horte/2 miesiące temu
Prezent Marzeń, od nich jakieś pakiety - w tym kierunku idźcie. Niech ten prezent będzie jakoś racjonalnie dograny, tam macie ciekawe pomysły. Jeśli macie nauczycieli z dystansem do siebie, to naprawdę możecie im coś sensownego dobrać.