Azja Południowo – Wschodnia

Chiny to odległe kulturowo państwo, dlatego warto przyjrzeć się panującym tam zwyczajom szczególnie uważnie.

Azja Południowo – Wschodnia

Po pierwsze warto zrozumieć klimat komunistycznego państwa, by nie sprowadzić na swoich chińskich przyjaciół kłopotów. Dlatego nie nalegaj na odwiedzenie znajomego w domu – dla przeciętnego Chińczyka zaproszenie Europejczyka do własnego domu może oznaczać szereg nieprzyjemności. Zdecydowanie lepiej jest spotkać się w restauracji. Pamiętaj, że dla Chińczyka tradycja to rzecz święta – zatem wybieraj prezenty na miarę obdarowanego. Zgodnie z tradycją Chińczyk powinien zrewanżować się darczyńcy podobnym podarunkiem. W duchu tradycji pozostaje też początkowe odmawianie przyjęcia prezentu, by w końcu, po namowach go przyjąć. Sam też najpierw możesz odmawiać, by po zachęcie ze strony Chińczyka w ostateczności prezent przyjąć. Dla dobra znajomego z Chin nie poruszaj z nim tematów związanych z Tybetem, polityką antyrodzinną kraju, obozami pracy przymusowej.

O czym można rozmawiać

W przypadku Chin tak właśnie trzeba dobierać tematy, by nie były tam zakazane. A co jest dozwolone? Rozmowy na temat wielowiekowej kultury Chin i miejsca godne zobaczenia.

Zagraniczne media wychwalają polski film, ale czy trafi w gust rodzimej widowni? „Pokot” pojawi się na ekranie już niebawem

Pozycja kobiet

Niby kobiety mają te same prawa co mężczyźni, jednak nie wolno im samodzielnie wychodzić do lokalu. Nigdy też nie zobaczysz w miejscu publicznym awanturującej się Chinki, która okazuje złość i sprzeciw. Kobiety obowiązuje też zakaz publicznego palenia papierosów i pokazywania się w stanie nietrzeźwym. Dobrze się również zastanów, zanim wyciągniesz rękę do powitania kobiety.

Jak przebiega powitanie

Bez względu na charakter spotkania służbowy, czy towarzyski – nienaganne maniery zawsze są w cenie. Dlatego Chińczycy witając się kłaniają się, choć nie tak nisko jak Japończycy. Możesz też zostać powitany oklaskami, jeśli oczekuje na Ciebie grupa osób. By nie popełnić gafy – uważnie słuchaj przedstawiających się Chińczyków – imię wymieniają na końcu. 

Czytaj także: Wyjazd zagraniczny

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Słyszałam, że jak w Chinach nie beknie się po zjedzeniu jest to uważane za brak kultury i oznacza, że podane jedzenie nie smakowało. Ale nie wiem czy to prawda...