Tata w ciąży

Będziesz tatą. Ta wiadomość zawsze, niezależnie od tego czy planowaliście ciążę czy też nie, spada na Ciebie jak grom z jasnego nieba. Kotłują się w Tobie sprzeczne uczucia: radość, lęk przed odpowiedzialnością i końcem swobody, zazdrość o żonę, duma, strach o utrzymanie rodziny.
/ 19.06.2007 08:05
Będziesz tatą. Ta wiadomość zawsze, niezależnie od tego czy planowaliście ciążę czy też nie, spada na Ciebie jak grom z jasnego nieba. Kotłują się w Tobie sprzeczne uczucia: radość, lęk przed odpowiedzialnością i końcem swobody, zazdrość o żonę, duma, strach o utrzymanie rodziny.

Mężczyzna powinien włożyć więcej wysiłku w budowanie relacji z dzieckiem i wchodzenie w rolę ojca. To, co dzieje się w brzuchu jego partnerki napełnia go zdumieniem i obawami. Często tatuś odsuwany jest od dziecka w przekonaniu, że to kobieta lepiej poradzi sobie z pielęgnacją noworodka. Dlatego dobrze byś przygotował się, na razie wyłącznie teoretycznie, do czekającej Cię roli. Bądź dla partnerki równoprawnym partnerem w dyskusjach o dziecku. Wspólnie z nią czytaj pisma i książki dla rodziców. Łatwiej przyjdzie Ci udowodnić, że przewijanie czy kąpanie córki lub syna nie mają przed Tobą tajemnic. Biorąc aktywny udział w przygotowaniach do przyjścia Maleństwa na świat lepiej zrozumiesz zmiany fizyczne i emocjonalne, jakie będą zachodziły u Twojej partnerki podczas ciąży. Przeżywaj ciążę razem z nią, rozmawiajcie jak najczęściej o dziecku, troszcz się o jej samopoczucie, staraj się towarzyszyć w obowiązkowych wizytach kontrolnych u lekarza.

Kiedy Twoja partnerka zajdzie w ciąże nie daj się odstawić na boczny tor. Życie zacznie kręcić się wokół niej. Nie powinieneś okazywać zazdrości. Ciągłe pytania o jej zdrowie, telefony od znajomych, troska o jej dobre samopoczucie nie powinny Cię przytłaczać. Nie miej również pretensji do żony, że jest skoncentrowana wyłącznie na dziecku. Ona też przeżywa wejście w nową rolę i wydaje się jej, że ciężar odpowiedzialności za Waszą pociechę spocznie wyłącznie na jej barkach. Udowodnij jej, że tak nie jest. Uczestnicz w przygotowaniach do powitania Waszej małej istotki. Zaplanuj wydatki finansowe, przygotuj pokoik, wybierz się na zakupy. Okazuj jej jak ważna jest dla Ciebie, biorąc na siebie część obowiązków domowych, dbając o to by mogła odpocząć, zdrzemnąć się, wziąć kąpiel. Dbaj o jej samopoczucie, ale nie zaniedbuj siebie. Powinieneś znaleźć tzw. złoty środek. W trudnych chwilach pomoże Wam na pewno szczera rozmowa. Dyskutuj o swoich odczuciach z partnerką lub nawet z własnym ojcem. Wraz z przyjściem na świat dziecka wiele w Twoim życiu się zmieni. Ważne abyś był na te zmiany gotów.

Twoja partnerka przez dziewięć miesięcy ciąży nosi w sobie małą istotkę. Chroni ją własnym ciałem, odżywia i troszczy się o nią. Od pierwszych chwil życia Maleństwa między matką a dzieckiem rodzi się więź emocjonalna, której nie sposób porównać z żadną inną. Nie znaczy to jednak, że Ty jesteś pozbawiony możliwości kontaktu z dzieckiem jeszcze w trakcie ciąży. Możesz poznać swojego Malucha. Mów do niego, czytaj mu. Szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży dziecko będzie odczuwało Twoją bliskość, słuchało Twojego głosu. Dzięki temu po urodzeniu rozpozna Cię. Głaszcz brzuch swojej partnerki, przytulaj go. Ciesz się kopnięciami dziecka, jego ruchami. W ten sposób będziesz uczestniczył w życiu dziecka od pierwszych chwil jego istnienia.

Rozważ, czy chcesz uczestniczyć aktywnie w porodzie. Jeżeli partnerka ma do Ciebie zaufanie i wspierasz ją na co dzień, Twoja pomoc przy narodzeniu Waszego dziecka będzie bardzo cenna. Jeśli obawiasz się np. zemdlenia podczas porodu możecie wspólnie zapisać się na zajęcia dokształcające. Specjaliści wyjaśnią Ci krok po kroku co będzie się działo i jaka będzie Twoja rola. Dzięki temu, że będziesz wiedział czego się spodziewać, poród nie wyda Ci się przerażający. Odwiedźcie szpital wcześniej, zapoznajcie się z salą porodową. Rozmawiaj z kolegami, którzy w ostatnim czasie zostali ojcami. Z pewnością wiele Was połączy, bo nie tak dawno jak Ty mieli podobne odczucia i obawy. Twoja obecność przy porodzie może mieć ogromne znaczenie dla partnerki.

Więcej informacji na http://www.jacekiagatka.pl

Redakcja poleca

REKLAMA