Odżywianie młodej matki

Po urodzeniu dziecka kobieta nadal potrzebuje jedzenia najwyższej jakości, nie gorszego niż w czasie ciąży. Jest to szczególnie ważne po przebytym cięciu cesarskim, a także przy stałym znużeniu, apatii.

Po urodzeniu dziecka kobieta nadal potrzebuje jedzenia najwyższej jakości, nie gorszego niż w czasie ciąży. Jest to szczególnie ważne po przebytym cięciu cesarskim, a także przy stałym znużeniu, apatii.

Jeśli karmisz piersią, możesz po prostu kontynuować dietę, do jakiej przyzwyczaiłaś się w czasie ciąży. Powinnaś zjadać kilka niedużych, ale pożywnych posiłków. Odstępy między nimi nie powinny przekraczać trzech godzin, poczynając od zakończenia pierwszego porannego karmienia.

Jak powrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?
Dieta karmiącej nie może być uboga w pełnowartościowe białko - w postaci chudego mięsa, drobiu, ryb, jajek, twarogu itp. - oraz węglowodanów złożonych o dużej zawartości włókien roślinnych, których najlepszym źródłem są warzywa i owoce, ryż brązowy, płatki zbożowe. Najlepiej połączyć je ze zdrowymi tłuszczami, takimi jak: oliwa z oliwek. Do minimum powinno sie ograniczyć cukry i słodycze.

Produkty na które należy uważać:
  1. produkty ciężkostrawne, wzdymające - cebula, groch, fasola, kapusta (mogą być przyczyną kolki u dziecka), cebula, czosnek, kapusta kalafior ( mogą zmieniać smak mleka)
  2. konserwanty- produkty z puszek, produkty sztucznie barwione czy aromatyzowane.
Kobieta karmiące nie musi pochłaniać ogromnych ilości napojów. W zupełności wystarczy ok. półtora litra płynów dziennie. Warto pić mleko, kefiry, ale oczywiście nie w nadmiarze – to nieprawda, że dzięki nim będziesz miała więcej pokarmu. Takiego działania nie ma także popularna bawarka.
Podczas karmienia nie powinn
o się przyjmować napojów gazowanych, mocnej herbaty i kawy oraz napojów alkoholowych.

Nie ma " specjalnej" diety matki karmiącej- każda mama karmiąc swoje dziecko dostosowuje dietę do własnych potrzeb. Należy obserwować jak dziecko reaguje na posiłki matki. Jeśli u dziecka występują objawy takie jak niepokój, kolka, wysypka, takiego pokarmu mama powinna unikać.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)