Mediacje – na czym polegają

Mediacje rodzinne fot. Fotolia
Zostaliście skierowani na mediacje? Warto wiedzieć, na czym polegają.
/ 25.05.2015 05:00
Mediacje rodzinne fot. Fotolia

Na mediacje można zdecydować się samodzielnie lub zostać na nie skierowanym przez sąd. W obu przypadkach warto wiedzieć, na czym polegają mediacje.

Sposoby są dwa

Istnieją dwa sposoby prowadzenia mediacji. Pierwszy przewiduje, że na początku mediator spotyka się oddzielnie z każdą ze stron i próbuje ustalić, co jest przedmiotem sporu. Drugi – że spotkania od razu odbywają się we trójkę. Mediator zaprasza strony do rozmowy, a potem czuwa nad przebiegiem spotkania, tak aby każda z nich miała szansę się wypowiedzieć i zostać wysłuchaną. Następnie pomaga nazwać problem, z którymi para do niego przyszła, i tak prowadzi rozmowę, by partnerzy mogli znaleźć satysfakcjonujące dla obojga rozwiązanie. Jeśli dojdzie do ugody, pomaga spisać treść porozumienia, a strony się pod nim podpisują.

Trzeba złożyć wniosek

Taki dokument ma moc prawną, jeśli choć jedna osoba złoży w sądzie wniosek o zatwierdzenie ugody wraz z protokołem z mediacji i zostanie on przez sąd zatwierdzony. Sąd może odmówić zatwierdzenia ugody tylko w wypadku, gdy jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego – art. 18314. Kodeksu postępowania cywilnego.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:


Autorka jest dziennikarką "Poradnika Domowego"

Redakcja poleca

REKLAMA