Jak rozmawiać z dzieckiem o adopcji?

Zastanawiacie się, jak rozmawiać z dzieckiem o tym, że kiedyś zostało przez was adoptowane? Istnieje kilka zasad, których warto się trzymać.

fot. Fotolia
Nigdy nie ukrywaliście przed dzieckiem, że jest adoptowane. Ale ilekroć rozmawiacie na ten temat, pojawiają się wątpliwości, jak rozmawiać z dzieckiem o adopcji co i w jaki sposób przekazywać dziecku, by nie zmącić jego spokoju i nie odebrać pewności w to, że bardzo je kochacie. Istnieje kilka ważnych zasad mówiących o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o adopcji.

Jak rozmawiać z dzieckiem o adopcji?


Staraj się mówić spokojnym, łagodnym tonem

Zawsze, gdy wypływa temat adopcji, staraj się, by twój ton głosu wyrażał miłość zrozumienie i szacunek. Z reguły na początku przychodzi to adopcyjnym rodzicom dość naturalnie. Później, gdy dziecko po raz kolejny zadaje te same pytania lub buntuje się i krzyczy, np. "Nie rozkazuj mi, nie jesteś moją matką!", może to okazać się trudniejsze. Mimo wszystko zawsze należy próbować zachować spokój.


Bądź otwarta i uczciwa

Zastanawiasz się, jak rozmawiać z dzieckiem o adopcji? Weź pod uwage, że zarówno nieprawdziwe, jak i wymijające odpowiedzi mogą zdezorientować dziecko i zniechęcić je do dalszych rozmów. Jeśli syn lub córka zorienuje się, że ukrywasz przed nią albo nim prawdę, zacznie układać w wyobraźni scenariusze znacznie gorsze od rzeczywistych wydarzeń.


Udzielaj krótkich odpowiedzi trafiających w punkt

Staraj się nie mówić więcej, niż dziecko chce wiedzieć. Wiele dzieci miewa trudności z jasnym formułowaniem pytań. Zanim zaczniesz opowiadać, upewnij się, że wiesz, o co dokładnie pyta dziecko. Zawsze możesz zapytać: "Co dokładnie chcesz wiedzieć\". Odpowiedź będzie najlepszą wskazówką.


Informacje dostosuj do wieku dziecka

Zamiast przedstawiać kwestię adopcji raz i w całości, lepiej podzielić ją na etapy odpowiadające możliwościom zrozumienia przez dziecko.
  • Smykowi do 3 roku życia wystarczy informacja, że jesteście szczęśliwi, że je adoptowaliście, że o nim marzyliście i że to marzenie się spełniło.
  • Przedszkolakowi przekażcie informacje, które dadzą mu poczucie przynależności do waszej rodziny. Opowiedzcie mu o waszych początkach – chwili, gdy zostało adoptowane i przywiezione do domu oraz o wspomnieniach z tamtego okresu. Dziecko w tym wieku uwielbia pytać o okres niemowlęcy i wczesnodziecięcy. Opowieści o tym, jak się wówczas przytulało czy płakało w nocy pozwolą mu upewnić się, że przynależy do rodziny.
  • Dziecku w wieku od 6 do 12 lat udziel szczerych odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Powstrzymaj się jednak od krytykowania, upiększania czy kłamstw. Jeśli czegoś nie wiesz, powiedz to. Dzieci chcą z reguły pytają o wygląd zewnętrzny ("Czy jestem podobna do mamy?"), wykształcenie ("Czy moi rodzice skończyli szkołę?") i zatrudnienie ("Kim z zawodu byl/jest mój tata?"). Podaj dziecku wszystkie fakty, które znasz.

Chcesz wiedzieć więcej o adopcji? Przeczytaj:


Autorka jest dziennikarką "Poradnika domowego".
Bartłomiej Topa o Szwecji, emigracji i problemach życia pod "obcym niebem"
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)