POLECAMY

Jak załatwić dom opieki?

Co zrobić, gdy nie dajemy rady łączyć pracy i prowadzenia domu z opieką nad starym bliskim? Wyjściem może okazać się placówka opiekuńcza.

Jak załatwić dom opieki? fot. Fotolia

Obowiązek opieki nad ludźmi starymi spoczywa przede wszystkim na jego bliskich. Zdarza się jednak, że mimo chęci i starań rodzina nie zawsze jest w stanie sprostać tej sytuacji. Wówczas o pomoc można zwrócić się do instytucji, którą powołano właśnie w tym celu, czyli do ośrodka pomocy społecznej. Pomoc organizują również organizacje pozarządowe. Coraz więcej jest także prywatnych domów opieki.

Czym kierować się przy wyborze placówki?

To oczywiste, że każda z nas chciałby, aby ta bliska jej osoba przebywała w dobrych warunkach. Dlatego warto zasięgnąć szczegółowych informacji na temat danej placówki. Sprawdź:
 • w jakiej okolicy położony jest dom opieki (np. czy ma ogród)
 • czy budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych
 • co oferuje pensjonariuszom (np. warsztaty zajęciowe)
 • ilu osobowe są pokoje oraz czy osoba, która ma tam zamieszkać, może wziąć ze sobą prywatne rzeczy (np. ulubiony fotel)
 • ile jest posiłków dziennie
 • jak wygląda grafik odwiedzin oraz sprawa informowania bliskich o stanie zdrowia pensjonariusza
 • czy jest zapewniona opieka duszpasterska
 • czy opłata za pobyt obejmuje np. zaopatrzenie w leki, w pampersy itp.
Warto odwiedzić placówkę i nie tylko wypytać o wszystko, ale naocznie przekonać się, czy jest w niej czysto. Szczegółowe informacje na temat domu opieki znajdują się także w pisemnym regulaminie, który musi posiadać każda placówka, niezależnie od tego, czy jest prywatna, czy państwowa.

Kto może starać się o przyjęcie?

Do placówki opiekuńczej trafiają osoby, które wymagają stałej, całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Wniosek
o umieszczenie w państwowym domu opieki należy zgłosić w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (może to zrobić sama osoba zainteresowana lub jej przedstawiciel ustawowy). Pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy, aby zorientować się w sytuacji bytowej i materialnej osoby ubiegającej się o dom opieki.

Jakie dokumenty trzeba zgromadzić?

Oprócz wniosku potrzebne będą:
 • zaświadczenie od lekarza rodzinnego o stanie zdrowia. Lekarz powinien potwierdzić, że dana osoba wymaga stałej opieki (jeśli jest to ktoś chory psychicznie, konieczna jest opinia psychiatry)
 • ewentualnie orzeczenie o niepełnosprawności
 • zaświadczenie o dochodach rodziny
 • decyzja ZUS o przyznaniu renty lub emerytury
Osoba ubiegająca się o taki pobyt musi też wyrazić zgodę na to, by ZUS dokonywał potrącenia opłaty na dom z jej renty. Decyzję o umieszczeniu w państwowej placówce wydaje ośrodek gminny. Trzeba liczyć się z dość długim okresem oczekiwania. W nagłych wypadkach (np. pogorszenia się stanu zdrowia) skierowanie może nastąpić poza kolejnością i bez zgromadzenia wymaganych dokumentów. Starając się o prywatny dom opieki, nie musisz załatwiać powyższych formalności.

Ile to kosztuje?

Pobyt w domu opieki jest odpłatny. Zgodnie z przepisami, osoba, która zostaje tam umieszczona, nie może jednak zapłacić więcej niż 70% swojego miesięcznego dochodu, pozostałe 30% pozostaje na jej własne potrzeby. Jeżeli odpłatność w placówce jest wyższa, brakującą kwotę dopłaca rodzina. Jeśli nie może tego zrobić z uwagi na złą sytuację materialną, to resztę dopłaca gmina, na terenie której była zameldowana osoba przebywająca w placówce. Te zasady nie dotyczą prywatnych domów opieki, które cenę za pobyt ustalają indywidualnie. Opłata tam może sięgać nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/rok temu
Dziękuję za pytania pomocnicze! Usiedliśmy z Tatą i zrobiliśmy porównanie kilku placówek - najlepiej wypadł dom opieki VENI VIDI VICI w Grębiszewie i to właśnie tam pojechał Tata :) Nie dość, że ma ogród, to jeszcze codziennie jakieś fajne zajęcia. No i jestem spokojna o to, że jest najedzony i zaopiekowany - potwierdza się to co dwa dni, kiedy go odwiedzam :) Lepszego domu nie mogliśmy sobie razem wyobrazić!
/rok temu
U mnie tez kilka razy była taka sytuacja, ze trzeba było zmieniać ośrodek, ale tera już prawie od roku jest super, mama jest w Veni Vidi Vici niedaleko Mińska Mazowieckiego, mamy troche dalej, ale to nic, ważne, że są bardzo dobe warunki i ciekawe zajęcia.
/rok temu
Na takich ośrodkach nie warto oszczędzać, bo już miałam taką sytuację i przenosiliśmy babcię do innego ośrodka. Na szczęście w Zapiecku ma już dobrą opiekę i się dobrze czuje, opieka medyczna 24h i dobrze żywią, mają zajęcia.
POKAŻ KOMENTARZE (3)