Bezpieczne zabawki - 7 rzeczy na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie

Bezpieczne zabawki - 7 rzeczy na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie fot. Fotolia
Myślisz, że wszystkie są takie same? Błąd! Oto, jak kupić dziecku bezpieczną zabawkę!
Agata Bernaciak / 10.12.2013 07:47
Bezpieczne zabawki - 7 rzeczy na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie fot. Fotolia
Zanim wyruszysz po wymarzone prezenty dla malucha, w trosce o jego bezpieczeństwo sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując zabawki. Pomysłowość dziecka i łatwość wymyślania przez nie nietypowych rozwiązań nie mają granic.

1. Jak powinna być wykończona zabawka?

Jeśli jest to zabawka dla dziecka w wieku poniżej 3 lat, nie może zawierać małych elementów, które może ono połknąć, włożyć sobie do noska czy ucha. Wszystkie jej części muszą być przymocowane. Ważna jest precyzja wykończenia: ostre krawędzie, luźne nitki czy słabe szwy od razu dyskwalifikują. W przypadku zabawek dla niemowląt musisz też mieć możliwość umycia lub wyprania. Na etykietach producenci często zawyżają wiek dziecka, dla którego zabawka jest przeznaczona.

2. Czy zwracać uwagę na materiał?

Musi być trwały i odporny na uszkodzenia. Po uderzeniu zabawka nie może pęknąć, nie powinien odpaść od niej żaden element, z pluszaka nie może wychodzić futerko. Tworzywo musi być bezpieczne – nie może zawierać szkodliwych substancji (np. ftalanów) lub ich wydzielać (np. chromu lub ołowiu). Farby użyte do malowania zabawek muszą być nietoksyczne i niełuszczące się.

3. Skąd wiadomo, że zabawka nie jest toksyczna?

W przypadku niektórych zabawek wystarczy przeczytać etykietę i to, dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone. Trudniej jest, jeśli chodzi o zabawki z miękkiego plastiku (gryzaki), które mogą zawierać np. ftalany (dzięki tym substancjom plastik jest sprężysty, ale działają rakotwórczo). Przepisy zabraniają ich stosowania, ale zdarzają się produkty, które je zawierają. Najlepiej kupować zabawki renomowanych firm.

Uwaga! Rejestr niebezpiecznych zabawek jest umieszczany na: www.uokik.gov.pl

4. Co z instrukcją używania?

Nie każda zabawka musi ją mieć. Jest konieczna (w języku polskim!), jeśli zawiera informację o warunkach bezpiecznego używania zabawki. Dotyczy to np. huśtawek, zjeżdżalni i zabawek będących miniaturą lub modelem urządzeń używanych przez dorosłych (np. sprzętów domowych). Instrukcję i ostrzeżenia powinny też zawierać zabawki na baterie.

5. Jak muszą być zabezpieczone baterie?

Powinny być tak umieszczone, by dziecku nie udało się ich samodzielnie wyjąć. Śrubki mocujące klapkę (podobnie jak wszystkie inne) muszą być schowane w głębokich rowkach. Wszelkie zabawki elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu wyższym niż 24 V.

6. Jaka długa może być linka do ciągnięcia?

W przypadku zabawek dla dzieci do 3. roku życia, a zwłaszcza niemowlaków, jej długość nie może przekraczać 22 centymetrów. Dłuższa mogłaby być niebezpieczna dla dziecka. Sprawdzaj też, czy linka nie jest wykonana z rozciągliwego materiału, który podczas zabawy mógłby zacisnąć się na ciele malucha.

7. Czy grające zabawki mogą być za głośne?

Tak - wykazała to kontrola Państwowej Inspekcji Handlowej. Zwracaj uwagę na poziom głośności zabawek. Jeśli dźwięki drażnią i są zbyt głośne dla ciebie, zrezygnuj z zakupu.
napisane na podstawie tekstu autorstwa Aleksandry Sobieraj opublikowanego w magazynie Twoje dziecko

Redakcja poleca

REKLAMA