Ze znieczuleniem czy bez? Jaki rodzaj porodu powinnaś wybrać?

Ciężarne Polki często zastanawiają się, czy skorzystać ze znieczulenia porodowego czy nie. Zacznijmy jednak najpierw od sprawdzenia, który szpital daje możliwość wyboru. W wielu z nich niestety ciągle obowiązuje zasada, że kobieta powinna czuć ból, żeby urodzić świadomie.

Katarzyna Krajewska / 4 miesiące temu
Ze znieczuleniem czy bez? Jaki rodzaj porodu powinnaś wybrać? fot. Fotolia

W większości polskich szpitali znieczulenie podaje się tylko w wyjątkowych sytuacjach. Mało który lekarz jednak za tę wyjątkową sytuację uważa zmęczenie kobiety, ból nie do zniesienia czy blokadę psychiczną. Tak naprawdę żadna z nas nie wie, kiedy pan doktor stwierdzi, że właśnie teraz mamy wyjątkową sytuację i bez znieczulenia się obejdzie. Z tego powodu wiele kobiet nie czuje się bezpiecznie na sali porodowej. Nie ma tu ustalonych konkretnych zasadach. Nie ma też pewności, że w razie bólu nie do wytrzymania albo przeciągającego się porodu, ktoś przyjdzie rodzącym z pomocą i zgodzi się na znieczulenie.

Sprawdź, co kobieta powinna wiedzieć o porodzie i opiece szpitalnej!

Czy musimy tak cierpieć?

Boli? Zdaniem niektórych lekarzy tak ma być. Kobieta powinna cierpieć, bo to pozwala na świadomy poród. To podejście jest według większości kobiet chore, bo w imię czego mamy cierpieć? Przecież jest XXI wiek...

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

Kobieta powinna mieć prawo decydować

Każda kobieta powinna mieć prawo wyboru, czy chce rodzić ze znieczuleniem czy nie. Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się od końca XIX wieku. Mamy XXI i mało która kobieta może z niego skorzystać. To absurd! Ile mamy czekać na to, żeby móc decydować o jednym z najważniejszych momentów w swoim życiu?


Fot. Fotolia

Powikłania po znieczuleniu zewnątrzoponowym są rzadkie – mniej więcej jedno na 120 tysięcy. Poza tym noworodki matek znieczulanych mają wyższą punktację Apgar. Skąd więc to ograniczenie ilości znieczuleń? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

W większości krajów kobiety mogą zażyczyć sobie znieczulenia przy porodzie i personel jest zobowiązany do jego zastosowania. W Polsce niestety wciąż o to trudno...

Dlatego jeśli spodziewasz się dziecka, najpierw wybadaj sytuację w szpitalu, w którym chcesz urodzić. Jeśli zależy ci na znieczuleniu, powiedz o tym wprost lekarzowi prowadzącemu - powinien udzielić ci wszelkich niezbędnych informacji i pokieruje cię do placówki, w której takie znieczulenie otrzymasz. Pamiętaj! Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań do jego zrobienia.

Ograniczone prawo do cesarki? Historie tych kobiet pokazują, jakie to niebezpieczne!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)