Włosy wypadające po ciąży – kwestia hormonów

Wypadanie włosów po ciąży, zwłaszcza w trakcie karmienia piersią, stanowi duży dyskomfort dla kobiet. Czy warto się niepokoić? Co zrobić, jeśli problem przerzedzonych włosów przeszkadza nam normalnie funkcjonować?

Włosy przyszłej mamy

Bardzo częste zjawisko, jakim jest wypadanie włosów po ciąży, spędza wielu kobietom sen z powiek. Włosy wypadają nam wszystkim, nie jest to odkrywcze stwierdzenie, ale z całą pewnością jest pewna grupa ludzi, u których ten proces na jakiś czas zostaje zahamowany. Są to właśnie przyszłe mamy. Wydzielające się wtedy, w znacznie większych ilościach niż normalnie, hormony powodują, że przyszłe mamy mają wtedy piękne, grube, lśniące włosy. Włosy, do których tak łatwo każda kobieta jest się w stanie przyzwyczaić, a z których następnie wcale nie tak łatwo jej zrezygnować.

Hormonalne skoki

Należy już na samym początku oswoić się z myślą, że po urodzeniu dziecka, zwłaszcza w czasie karmienia piersią, część tych pięknych, nowych włosów może wypaść. Czasem jest to nawet 50%, u niektórych kobiet jest to trwały proces. Za takie zjawisko odpowiadają hormony. Poziom estrogenów spada do poziomu sprzed ciąży i zaczynają wypadać te włosy, które zachowały się podczas jej trwania. U kobiet karmiących piersią wydziela się dodatkowo duża ilość prolaktyny – nadmiar tego hormonu również powoduje wypadanie włosów. Kiedy się denerwujemy, to także wydzielanie prolaktyny jest podwyższone i dlatego „łysiejemy z nerwów”. Każda młoda mama wciąż ma do czynienia z nerwowymi sytuacjami, także tym bardziej jest narażona na zwiększone wydzielanie prolaktyny.

Czytaj też: Wielozadaniowa prolaktyna

Co robić?

Lekarz dermatolg może polecić nam ampułki do wcierania w skórę głowy, które wzmocnią cebulki włosów i pozwolą im się powoli zregenerować. Przerzedzone włosy można również uzupełnić u trychologa. W wielu przypadkach nie jest konieczne stosowanie uzupełnień na stałe. Jeśli natomiast kosmetyki nie działają, można zastosować zabiegi trychologiczne. Często, jakiś czas po urodzeniu dziecka, włosy znów stają się gęstsze.

Polecamy: Zwiększone wypadanie włosów po ciąży - co robić?

Badanie TSH – jak rozpoznać nadczynność lub niedoczynność tarczycy? [video]
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
~aga/rok temu
Tez mialam problem z wypadaniem wlosów.. na szczeście trafiłam w aptece na Kerabione - to suplement diety z bogatym składem i już po pierwszym opakowaniu widzialam zdecydowaną poprawę kondycji włosów - mniej wypadały, były mniej łamliwe i gęściejsze. Dodatkowo zapomniałam o kruchych paznokciach. Naprawde nie znalazłam nic lepszego! Spróbujcie:)
~soocha/2 lata temu
ten do stosowania na sucho jest bardzo dla mnie przydatny bo kiedy tylko mam ochote to mogę odświeżyć wlosy w kilka minut. Nie musze się zastanawiać nad pogoda za oknem i szukać łazienki itp. Zawsze moge miec odswieżone wlosy.
~niewiadoma/2 lata temu
jest taki do stosowania na sucho??? Rewelacyjne rozwiązanie!Ja duzo podrózuje i taki szampon jest bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza na szybkie odświeżenie włosów.
POKAŻ KOMENTARZE (11)