Skurcze porodowe - rodzaje i charakterystyka

Skurcze porodowe - rodzaje i charakterystyka fot. Fotolia
Choć są oznaką porodu, mogą towarzyszyć przez niemal całą ciążę. O czym świadczą i kiedy zacząć je liczyć? Podpowiadamy!
Agata Bernaciak / 02.10.2017 13:39
Skurcze porodowe - rodzaje i charakterystyka fot. Fotolia

To dzięki skurczom porodowym dziecko może pokonać drogę na świat. Zobacz, jak je rozpoznać i dowiedz się co dokładnie oznaczają!

Skurcze porodowe: I okres porodu

Czas trwania: ok. 12 godzin
I faza – UTAJONA: trwa 6–8 godzin od rozpoczęcia czynności skurczowej do rozwarcia na 3–4 cm. Brzuch napina się i twardnieje (skurcz trwa 15–30 sekund). Skurcze stają się regularne, odstępy między nimi maleją.
II faza – AKTYWNA: trwa ok. 3–4 godz. do osiągnięcia pełnego rozwarcia. Skurcze zaczynają pojawiać co 2–3 minuty, potem co 1. Trwają ok. 45 sekund i mogą się wydłużać. Coraz bardziej odczuwasz ból. Podczas skurczów przestajesz zwracać uwagę na otoczenie.

Skurcze porodowe: II okres porodu

Czas trwania: ok. 1-2 godzin
Po osiągnięciu pełnego rozwarcia czujesz, że musisz przeć. Jeśli taka potrzeba się nie pojawi, położna podpowie ci, kiedy i jak masz to robić. Gdy pojawi się skurcz (może trwać 60–75 sekund), weź głęboki oddech i przyj, gdy ból jest najsilniejszy. Po skurczu spokojnie oddychaj, to pomaga dziecku przesuwać się ku wyjściu.

Skurcze porodowe: III okres porodu

Czas trwania: od kilku minut do godziny
Podczas wydalania łożyska znów możesz odczuwać skurcze, ale nie są już one bolesne. Z tego powodu będziesz miała chwilkę, by odpocząć po męczących doświadczeniach sprzed kilkudziesięciu minut.

Dowiedz się więcej o porodzie:

na podstawie tekstu zamieszczonego w magazynie Twoje Dziecko

Redakcja poleca

REKLAMA