Powikłania poporodowe

U każdej kobiety występują po porodzie pewne dolegliwości. Ale należy wiedzieć, które są groźna dla jej zdrowi i życia. Każdy z poniższych objawów wymaga konsultacji lekarskiej, gdyż może świadczyć o poważnych powikłaniach poporodowych.
/ 30.07.2007 10:14
U każdej kobiety występują po porodzie pewne dolegliwości. Ale należy wiedzieć, które są groźna dla jej zdrowi i życia.

Każdy z poniższych objawów wymaga konsultacji lekarskiej, gdyż może świadczyć o poważnych powikłaniach poporodowych.

Obfite krwawienie. Jeśli musisz zmieniać podpaski co godzinę, jeśli odchody mają kolor jaskrawoczerwony, lub wydalasz bardzo duże skrzepy krwi, musisz skontaktować się z lekarzem.

Gorączka. Temperatura powyżej 38 stopni, pojawiająca się po kilku dniach po porodzie świadczy o zakażeniu, którego źródłem bywa najczęściej macica lub sutek.
Nieprzyjemna woń wydzieliny z dróg rodnych. Może to wskazywać na zakażenie, na przykład z powodu pozostawionego w macicy fragmentu łożyska.

Zaczerwienienie, tkliwość lub bolesne zgrubienie piersi. Karmiące matki często zapadają na zapalenie piersi, którego główną przyczyna jest zaczopowanie przewodów mlecznych nadmiarem pokarmu. Najlepszym sposobem profilaktyki jest więc dokładne opróżnianie piersi z pokarmu po zakończeniu każdego karmienia. Zapalenie piersi jest niebezpieczne, gdyż może przerodzić się w ropień, wymagający przeważnie interwencji chirurgicznej. Zapalenie piersi nie wymaga rezygnacji z karmienia, wręcz przeciwnie, karmienie piersią jest najlepszą metodą terapeutyczną.

Trudności w oddawaniu moczu. Nie tylko jelita, ale także pęcherz i cewka moczowa blisko sąsiadują z drogami rodnymi i odczuwają skutki porodu. Utrzymujące się trudności w oddawaniu moczu mogą być poważnym objawem.

Utrzymujące się bóle brzucha lub podbrzusza. Mogą być objawem poważnym, wskazującym na zakażenie, krwotok wewnętrzny, niedrożność jelit i wiele innych patologi brzusznych.

Obrzęki.
W bardzo rzadkich przypadkach zatrucie ciążowe ujawnia się dopiero po porodzie, zwykle nie później niż w ciągu pierwszego tygodnia. Do jej głównych objawów należą obrzęki zwłaszcza twarzy i palców, nadciśnienie tętnicze, bóle głowy, zamazane widzenie.

Duszności.
Nagła duszność nie związana z wysiłkiem nasuwa podejrzenie zatorowości płucnej, zaburzeń sercowo-naczyniowych.

Redakcja poleca

REKLAMA