Poród w wodzie - zalety rodzenia w wodzie

Poród w wodzie fot. Fotolia
Dowiedz się, dlaczego wiele kobiet wybiera rodzenie w wodzie.
Milena Oszczepalińska / 30.06.2015 06:04
Poród w wodzie fot. Fotolia
Poród w wodzie ma wiele korzyści, zarówno dla matki jak i dziecka. Jeśli wciąż nie wiesz, w jakich warunkach chcesz, żeby twoje dziecko przyszło na świat, poznaj zalety porodów w wodzie. Argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem jest naprawdę wiele! Zobacz!

Dlaczego wybrać poród w wodzie?

1. Mniejszy ból porodowy

Woda stanowi naturalne znieczulenie. Jeśli więc nie chcesz brać żadnych leków przeciwbólowych, a boisz się, że poród będzie zbyt bolesny, może zdecyduj się na rodzenie w wodzie.

2. Mniejsze napięcie mięśni

Spięte mięśnie mogą utrudnić ci poród i wyjście dziecka na świat. Odprężenie w wodzie spowoduje rozluźnienie mięśni, a wówczas poród przebiegnie sprawniej.

3. Mniejsze obrażenia krocza

Tkanki krocza w wodzie są bardziej elastyczne, łatwiej się rozciągają, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie konieczne nacięcie krocza. Jeśli nie trzeba będzie tego robić, oczywiście szybciej kobieta dojdzie do siebie po porodzie.

4. Szybszy poród niż taki tradycyjny

Zwłaszcza pierwszy etap porodu przebiega w wodzie dość szybko.

5. Mniej stresujący poród

W wodzie ciśnienie krwi naturalnie się obniża, ma ona właściwości relaksacyjne. Nie ma tak dużych emocji negatywnych, a do tego kobieta czuje się swobodnie, ponieważ może się przemieszczać i dobierać dogodną pozycję, a nie leżeć nieruchomo, jak podczas tradycyjnego rodzenia w szpitalu.

6. Większe poczucie intymności i bezpieczeństwa

Kobieta ma wrażenie, że nie do końca wszystko widać. Nie musi leżeć w krępującej pozycji w źle kojarzącej się szpitalnej sali.

7. Woda to naturalne środowisko dla dziecka

Dlatego podczas porodu w wodzie dziecko czuje się bezpiecznie. Należy jednak pamiętać, że dziecko nie powinno przebywać w wodzie po urodzeniu dłużej niż minutę. Potem trzeba wyjąć je na powierzchnię, żeby mogło zacząć naturalnie oddychać i wydać pierwszy krzyk.

Dowiedz się też:

Tagi: poród