Połóg – jak przetrwać ten czas?

Leczenie zwężenia zastawki mitralnej zależy od obecności objawów i stopnia nasilenia
Sześć tygodni po porodzie to okres połogu. To czas, w którym organizm kobiety wraca do formy, reguluje się gospodarka hormonalna. Tym zmianom towarzyszą różne objawy. Sprawdź, czego możesz spodziewać się w tym okresie.
/ 05.10.2016 15:51
Leczenie zwężenia zastawki mitralnej zależy od obecności objawów i stopnia nasilenia

Zadbaj o higienę

W okresie połogu z dróg różnych zostają wydalone fragmenty wód płodowych, tkanek i drobnoustroje. Krwawienie początkowo wygląda jak obfita miesiączka, następnie wydzielina zmienia kolor na brunatną, śluzową, aż wreszcie zanika. W czasie krwawienia należy szczególnie dbać o higienę intymną, często zmieniać podkłady i podmywać się. Bezwzględnie nie należy stosować tamponów.

Czytaj więcej: Jak dbać o higienę intymną w czasie ciąży i połogu?

Na silniejsze skurcze macicy - proszek

Bóle podbrzusza pojawiają się w okresie połogu na skutek zmniejszania się (inwolucji) macicy. Bóle nasilają się podczas karmienia piersią, gdyż wydzielana wtedy oksytocyna wzmaga skurcze macicy. Zwykle mijają one po kilku dniach po porodzie, jednak jeśli odczuwasz je jako bardzo nieprzyjemne, możesz przyjąć łagodny środek przeciwbólowy.

Nie obawiaj się wypróżniania

Potrzebę oddania stolca odczuwa się zwykle dopiero 2-3 dni po porodzie. Wiele kobiet obawia się wypróżniania i świadomie wstrzymuje stolec, gdyż boi się pęknięcia szwów po zszywaniu krocza.

Obawy te są niczym nieuzasadnione i choć w pierwszych dniach połogu wypróżnianie się może być dość nieprzyjemne, nie stanowi ono żadnego zagrożenia dla szytego krocza.

Aby uniknąć zaparć, należy dużo pić, jeść produkty bogate w błonnik i utrzymywać aktywność ruchową.

Gojenie się ran

U większości kobiet, szczególnie tych, które rodzą po raz pierwszy, istnieje konieczność nacięcia krocza. Zszyta rana może później boleć, zwłaszcza podczas długotrwałego stania lub siedzenia. Aby złagodzić ból i doprowadzić do szybkiego zagojenia się rany, warto podmywać się po każdym skorzystaniu z toalety. Można stosować płyn do higieny intymnej, wyciągi z ziół lub specjalne napary bakteriobójcze. Ból złagodzą także chłodne okłady, np. z kostek lodu owiniętych w gazę.

Depresja poporodowa

Wiele kobiet tuż po porodzie odczuwa krótkotrwały smutek spowodowany zmęczeniem i obawą, czy poradzą sobie z opieką nad niemowlęciem. U niektórych matek ten stan może utrzymywać się jeszcze przez wiele tygodni. Mówimy wtedy o tzw depresji poporodowej. Szczególnie ważne w tym okresie jest wsparcie bliskich – rodzina powinna być dla ciebie podporą, pozwolić odpocząć po męczącym porodzie. Jeśli obniżony nastrój utrzymuje się dłużej, nie wahaj się zgłosić po pomoc do poradni psychologicznej.

Polecamy: Czym jest depresja poporodowa?

Bolesność piersi

Ból i obrzęk piersi pojawiają się najczęściej kilka dni po porodzie i są spowodowane zbyt dużą ilością produkowanego pokarmu. Aby temu zapobiec, często przystawiaj dziecko do i, w razie konieczności, sama odciągaj nadmiar pokarmu. Ulgę w bólu przyniosą także okłady z liści białej kapusty i przykładanie do piersi na przemian ręcznika zamoczonego w zimnej i ciepłej wodzie.

Redakcja poleca

REKLAMA