Na czym polega pobieranie komórek macierzystych?

Pobrane i przechowywane komórki macierzyste to zabezpieczenie dla dziecka od dnia narodzin do końca jego życia. Obecnie wykorzystuje się je w hematologii i medycynie regeneracyjnej, a dzięki szczególnym właściwościom zakres ich zastosowania ciągle się poszerza. Jak wygląda procedura pobrania i preparowania komórek macierzystych?
/ 15.03.2013 13:11

Pobranie i preparatyka komórek macierzystych – krok po kroku

  • Przed narodzinami dziecka rodzice podejmują decyzję o pobraniu krwi pępowinowej.
  • Po podpisaniu umowy z Bankiem Komórek Macierzystych otrzymują zestaw do pobrania i transportu krwi. Zestaw ten należy zabrać ze sobą do szpitala gdzie ma odbyć się poród.
  • W drodze do szpitala rodzice informują bank o rozpoczynającym się porodzie.
  • Pobieranie krwi pępowinowej wykonywane jest w trakcie porodu przez wykwalifikowaną położną i polega na odzyskaniu krwi z odciętej już pępowiny do pojemników zestawu. Jest to zupełnie bezbolesne i nie zagraża bezpieczeństwu dziecka i matki.
  • Po porodzie rodzice powtórnie kontaktują się z bankiem i zgłaszają, że krew jest gotowa do odbioru.
  • Po pobraniu krwi bank transportuje zestaw do swojej siedziby.
  • W laboratorium kriobiologicznym krew jest badana pod kątem czystości bakteriologicznej i wirusologicznej. Następnie jest preparowana, a odzyskane z niej komórki macierzyste są zamrażane i przechowywane w kriostatach, w jednej lub dwóch kasetach (w zależności od liczby uzyskanych komórek).

Komórki macierzyste są zabezpieczeniem dla dziecka na okres całego życia, ponieważ mogą zostać wykorzystane nawet po kilkudziesięciu latach.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o komórkach macierzystych?

infografika przygotowana przez Bank Komórek Macierzystych Novum

Polecamy: Komórki macierzyste – jak wykorzystuje je dermatologia?

Źródło: Informacja prasowa – Przychodnia Lekarska Novum /ap

Redakcja poleca

REKLAMA