Jak rozpoznać, że zbliża się poród?

Boisz się, że trafisz do szpitala zbyt późno? Przeczytaj!

Milena Oszczepalińska / 7 miesięcy temu
fot. Fotolia

Ostatnie tygodnie ciąży bywają stresujące. Przyszła mama, zwłaszcza gdy ma rodzić po raz pierwszy, często boi się, czy trafi do szpitala w odpowiednim momencie. Tak naprawdę już po 36. tygodniu ciąży dziecko zwykle jest w pełni rozwinięte i może zechcieć przyjść na świat. Wiedząc o tym, kobiety pędzą na porodówkę, jak tylko pojawią się pierwsze skurcze.

Ten pośpiech nie jest jednak wskazany. W wielu przypadkach ciężarne odsyłane są do domów, ponieważ okazuje się, że skurcze, które mają, wcale nie oznaczają, że już zaczął się poród. Jak zatem rozpoznać ten właściwy moment i uniknąć stresu z wielokrotnym pojawianiem się w szpitalu w przeświadczeniu, że zaczął się już poród? Jest kilka znaczących symptomów. Sprawdźcie, jakich!


Jak poznać, że zaczyna się poród?

Jeśli pojawią się skurcze, bądź spokojna i cierpliwa. To wcale nie sygnał do natychmiastowego pojawienia się w szpitalu. Jechać tam powinnaś dopiero wówczas, gdy będziesz odczuwała silne skurcze porodowe, trwające około minuty i pojawiające się regularnie co ok. 5 minut przez minimum godzinę.

Jak pomóc piersiom wrócić do formy po ciąży i karmieniu piersią?

Jak jeszcze można przewidzieć, że zaczyna się poród?

Oto kilka wskazówek:

  • gdy pojawiają się skurcze, są na tyle silne, że trudno jest ci cokolwiek powiedzieć;
  • próbujesz zrelaksować się ciepłą kąpielą, ale skurcze zamiast ustępować, nasilają się;
  • zaczyna doskwierać ci ból pleców w odcinku krzyżowym;
  • czujesz, że odeszły ci wody płodowe;

Kiedy należy być w pogotowiu i oczekiwać, że poród wkrótce się zacznie?

Kiedy pojawią się u ciebie następujące sygnały, to znak, że poród najprawdopodobniej rozpocznie się w ciągu najbliższych 24 godzin. Musisz być zatem przygotowana, ale jeszcze nie wybieraj się do szpitala:

  • czujesz dziwne poddenerwowanie, a nawet stres - z jednej strony boisz się zbliżającego porodu, a z drugiej jesteś podekscytowana, że ten ważny moment już nastał;
  • zdecydowanie częściej oddajesz mocz i stolec - w ten sposób organizm oczyszcza się przed porodem;
  • z twojej pochwy wydziela się duża ilość zbitej masy śluzowej (tzw. czop śluzowy) - musi ona wydostać się na zewnątrz, by umożliwić otwarcie się pochwy na wyjście dziecka;

Co jeszcze powinnaś wiedzieć o porodzie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)