Ile tyje przyszła mama?

Ciąża to zwariowany okres w życiu kobiety. Zmianom ulega nie tylko ciało, ale i sposób myślenia oraz stany emocjonalne. Jest to czas oczekiwania na cudowną, maleńką istotkę, stanowiącą zwieńczenie miłości rodziców. Zanim jednak usłyszy się upragniony pierwszy krzyk potomka, trzeba przebrnąć przez dziewięć miesięcy stanu błogosławionego.
/ 29.06.2012 06:00

Ciąża to zwariowany okres w życiu kobiety. Zmianom ulega nie tylko ciało, ale i sposób myślenia oraz stany emocjonalne. Jest to czas oczekiwania na cudowną, maleńką istotkę, stanowiącą zwieńczenie miłości rodziców. Zanim jednak usłyszy się upragniony pierwszy krzyk potomka, trzeba przebrnąć przez dziewięć miesięcy stanu błogosławionego. A tycie w ciąży to jedna z rzeczy, która spędza mamie czasem sen z powiek.

Jedną z zauważalnych zmian podczas ciąży jest przyrost masy ciała. Wiele źródeł podaje, że norma to około 11-17kilogramów. Zaznacza się również prawidłowość, że filigranowa kobieta, może przytyć około 11-12 kilogramów, podczas gdy kobieta o większych gabarytach przybiera górną granicę normy, czyli 16-17 kilogramów.

W pierwszym trymestrze ciąży, na ogół zauważa się przyrost masy ciała o 1,5 do 3 kilogramów. Jednak niektóre kobiety nieznaczne tracą wtedy na wadze. W kolejnym trymestrze całościowy przyrost masy ciała to około 6 do 7 kilogramów. Od 7 do 8 miesiąca ciąży, prawidłowo przybiera się pół kilograma na tydzień. W ostatnim, dziewiątym miesiącu, masa ciała powinna ulec zmniejszeniu 0,5 kilograma na tydzień, w stosunku do 8 miesiąca ciąży. Ostateczny przyrost masy ciała w trzecim trymestrze, to około 3 do 4 kilogramów.

Co istotne, przybieranie na wadze w ciąży, nie może być zjawiskiem gwałtownym. Najszybciej przybiera się w okolicach 20 tygodnia ciąży. Wszelkie skoki wartości masy ciała, jak również jej niepokojący duży wzrost, muszą być skonsultowane z lekarzem ginekologiem-położnikiem, prowadzącym ciężarną.

Na przyrost masy ciała w ciąży, składa się wiele czynników. Należą do nich:

  • dziecko: 3-4kg
  • łożysko: 0,7kg
  • płyn owodniowy: 0,9kg
  • macica: 1kg
  • piersi: 0,5kg
  • krew matki: 1,2kg
  • inne płyny ustrojowe: 1,5kg
  • tkanka tłuszczowa: 3,5kg

Aby zapobiec nadmiernemu przyrostowi masy ciała w ciąży, trzeba stosować się do wytycznych swojego lekarza. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, warto zadbać o swoją kondycję fizyczną, uprawiając dozwolone sporty, np. pływanie, ćwiczenia na piłce. Podobnie z dietą: musi być ona urozmaicona i racjonalna, a więc dostarczać przyszłej mamie wszystkich, niezbędnych substancji odżywczych. Niekiedy lekarz zaleca stosowanie specjalnych suplementów witaminowo-mineralnych, dla ciężarnych. Trzeba jeszcze pamiętać, że kobiety z nadwagą i otyłością, muszą być częściej kontrolowane przez swoich lekarzy, bowiem u nich jest większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.

Za duży lub gwałtowny przyrost masy ciała w ciąży, może zwiastować także problemy z dzieckiem, takie jak makrosomia płodu (nadmierna masa/wielkość płodu) lub wielowodzie (nadmierna ilość płynu owodniowego).

Redakcja poleca

REKLAMA