Dlaczego poród boli - 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć

dlaczego poród boli fot. Fotolia
Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, dlaczego poród boli skoro prowadzi do tak pozytywnego wydarzenia jak narodziny dziecka? Odpowiadamy!
Agata Bernaciak / 26.08.2013 14:45
dlaczego poród boli fot. Fotolia
Strach przed bólem jest potrzebny, bo chroni przed urazami, ale dlaczego bolesnym wydarzeniem jest również przedłużenie gatunku?

1. Skąd ten ból przy porodzie?

Ból porodowy spowodowany jest rozciąganiem się mięśni, niedokrwieniem macicy, która mocno się kurczy i uciskiem nerwów w dolnej okolicy kręgosłupa. Dolegliwości wywołuje duża główka dziecka, która musi się zmieścić w kanale rodnym. Ból porodowy jest więc ceną, jaką płacimy za sporych rozmiarów mózg.

2. Czy każda z nas cierpi tak samo?

Nie. Każdego boli inaczej. Kiedy słuchasz opowieści o porodach, każda z nas skupia uwagę na zupełnie innych jego aspektach. Jest tak, bowiem o sile bólu porodowego decyduje stres i strach.

3. Czy spokojne mamy mają lepiej?

Ból odczuwają mocniej osoby bojaźliwe oraz te, które czują się niekomfortowo, np. z uwagi na brak wsparcia, złą opiekę. Jeśli jesteś dobrze przygotowana do narodzin dziecka, masz zaufanie do personelu medycznego i towarzyszących ci osób, ból jest mniejszy. Wtedy twój organizm wydziela oksytocynę, która skraca czas trwania porodu i zmniejsza ból.

4. Czy boli cały czas?

Spokojnie, ból porodowy nie trwa non stop. Pojawia się ze skurczem i wraz z nim ustępuje. Masz zatem wtedy czas, żeby odpocząć i zebrać siły przed kolejnym. Pamiętaj, że ból przy skurczach bardziej przypomina bolesny wysiłek niż cierpienie. I znika po urodzeniu dziecka.

napisane na podstawie tekstu Aleksandry Radość opublikowanego w magazynie Będę Mamą