Ciąża po porodzie – kiedy jest to możliwe?

Jeśli nie możesz zajść w ciążę, zbadaj poziom hormonów tarczycy/ fot. Fotolia
Jeżeli słyszałyśmy, czytałyśmy, że podczas połogu, który z reguły trwa 6 tygodni, nie możemy zajść w następną ciążę - pora uaktualnić swoją wiedzę. Według najnowszych badań do kolejnej ciąży może dojść już 3 tygodnie po porodzie. Co ma z tym wspólnego karmienie piersią? Jakie zagrożenia niesie za sobą ciąża, następująca bezpośrednio po ciąży?
/ 22.03.2011 11:11
Jeśli nie możesz zajść w ciążę, zbadaj poziom hormonów tarczycy/ fot. Fotolia

Według najnowszych badań naukowców ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kobiety, które nie karmią piersią, mogą zajść w kolejną ciążę już 3 tygodnie po porodzie.

Dr E. Jackson i A. Glasier wykazały,że u kobiet nie karmiących piersią jajeczkowanie rozpoczyna się po 25 – 27 dniach od porodu. Kobiety karmiące odzyskiwały płodność między 45 a 94 dniem po urodzeniu dziecka.

Chociaż według badaczek pierwsze owulacje nie są całkowitym powrotem płodności, to uważają, że lepiej zachować ostrożność. Sugerują kobietom nie karmiącym piersią stosowanie antykoncepcji 3 tygodnie po porodzie. WHO przychyla się do tych wniosków.

Stosowanie doustnej antykoncepcji może być jednak niebezpieczne. Po porodzie poziom estrogenu i progesteronu w organizmie młodej mamy jest wciąż wysoki. Zażywanie pigułek antykoncepcyjnych jeszcze bardziej zwiększa poziom hormonów – prowadząc do ryzyka powstania zakrzepów.

Biorąc pod uwagę wyniki powyższych badań ryzyko z zażywania doustnie hormonów, już po 3 tygodniach się zmniejsza. Korzyści zdrowotne natomiast znacznie się zwiększają.

Cytując wypowiedź dr Jackson:
„ Dla kobiet po porodzie antykoncepcja prawdopodobnie nie należy do priorytetów, jednak opiekujący się nimi położnicy powinni je informować o możliwości szybkiego powrotu do płodności ”

Zbyt wczesna kolejna ciąża niesie za sobą ryzyko poronienia i innych komplikacji zdrowotnych u dziecka. Zaliczamy do nich: zbyt niską wagę urodzenia, wcześniactwo.

„ - Zaleca się, aby dać organizmowi nieco więcej czasu na odzyskanie pełni sił po wydaniu dziecka na świat, co jest ogromnym wysiłkiem dla kobiety - mówi prof. Bill Ledger z Royal Hallamshire Hospital w Sheffield. - Zresztą, również pierwsze pół roku życia dziecka jest dla matki wyczerpującym czasem. "

Czytaj również: Połóg - jak przetrwać ten czas?

Sprawdź, w którym tygodniu ciąży jesteś!

Źródło: "Rzeczpospolita" 21.03.2011 /is

Redakcja poleca

REKLAMA