Aborcja - kiedy jest w zgodzie z polskim prawem?

Aborcja to bardzo kontrowersyjny temat. W naszym kraju niestety ciągle temat tabu. Spójrzmy, kiedy aborcja jest zgodna z polskim prawem.

Aborcja to bardzo kontrowersyjny temat. W naszym kraju niestety ciągle temat tabu. Spójrzmy, kiedy aborcja jest zgodna z polskim prawem.

Aborcja - kiedy jest w zgodzie z polskim prawem?

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!

Polskie prawo zezwala na dokonanie aborcji jedynie w trzech wypadkach:

 • GDY CIĄŻA JEST WYNIKIEM PRZESTĘPSTWA
  Jeżeli kobieta padła ofiarą gwałtu, musi zgłosić się koniecznie na policję! Czeka tam ją seria długich przesłuchań oraz badań lekarskich (jest to konieczne – choć bardzo bolesne psychicznie). Tylko pod tym warunkiem poszkodowana otrzyma od prokuratora zaświadczenie, uprawniające ją do legalnego przerwania ciąży. Jeżeli gwałt zgłosi się po kilku tygodniach – nikt w niego nie uwierzy! Znikną również ślady świadczące o użyciu przemocy wobec kobiety (zabieg można legalnie przeprowadzić do 12 tygodnia trwania ciąży).
  Gwałt – z prawnego punktu widzenia oznacza kontakt seksualny wbrew woli drugiej osoby i dotyczy to również relacji między małżonkami!
 • GDY CIĄŻA ZAGRAŻA ŻYCIU LUB ZDROWIU KOBIETY

   

  Jeżeli kobieta cierpi na jakąś ciężką chorobę np. serca lub wątroby i specjalista stwierdzi

  Aborcja - kiedy jest w zgodzie z polskim prawem?

  jednoznacznie na PIŚMIE, iż macierzyństwo mogłoby pogorszyć stan zdrowia lub doprowadzić nawet do zgonu – można przeprowadzić legalną aborcję a zaświadczenie wydane przez specjalistę (lekarza) jest wystarczającym dokumentem (można jej dokonać w każdym momencie ciąży).
 • GDY U PŁODU SWIERDZA SIĘ CIĘŻKIE I NIEODWRACALNE WADY
  Jeżeli badanie prenatalne wykryje, iż u nienarodzonego dziecka są poważne wady w rozwoju, których nie da się wyleczyć np. wodogłowie lub zespół Downa, pisemne wyniki takiego badania wystarczą do przeprowadzenia aborcji (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety – do 21 tygodnia ciąży).                                                                                  Fot. Depositphotos

Kobieta podająca się legalnej aborcji nie ponosi żadnych kosztów związanych bezpośrednio z zabiegiem – jeśli odbywa się on w szpitalu. (Ordynator oddziału ginekologicznego danego szpitala, musi podpisać przyniesione dokumenty i wyznaczyć termin zabiegu, po którym kobieta powinna pozostać przez jakiś czas na obserwacji). Jeżeli kobieta wybierze prywatny gabinet lub prywatną klinikę zapłaci od 700 do 4000 zł za zabieg. Dokonanie zabiegu w innym wypadku niż powyżej opisane jest w Polsce NIELEGALNE. Lekarzowi wykonującemu nielegalny zabieg grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Kara grozi również osobie, która nakłoniła kobietę do zabiegu. Natomiast kobiecie nie grożą żadne prawne konsekwencje.

Należy pamiętać, że aborcja to ostateczność! NIE JEST TO SPOSÓB NA ANTYKONCEPCJĘ!

Bianca-Beata Kotoro: psycholog, terapeuta w dziedzinie seksuologii
Instytut Psychologiczno-Psychoseksualno-Szkoleniowy "Beata Vita"
al.KEN 49 / 235 (metro Natolin) Warszawa, tel. 022 35 39 650, 022 64 80 369

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (132)
/5 lat temu
To było również Twoje dziecko, nie tylko gwałciciela. Czy autor artykułu może rozwinąć w jaki sposób pozbawia się życia te dzieci. 99 % dzieci z zespołem Downa w ankiecie powiedziało, że są szczęśliwe. Dlatego takie dzieci się zabija? W Polsce również > do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety – do 21 tygodnia ciąży. W praktyce odbywa się to tak, że wywołuje się poród i takie 5 miesięczne dzieciątko dusi się. Wiedzieliście o tym?
/5 lat temu
no to życzę powodzenia w wychowywaniu dziecka z downem, bedzie na twoim utrzumaniu całe życie a nie przepraszam nie na twoim ponieważ bedziesz musiałasię zwoilnić z pracy aby nim nie opiekować więc bedę utrzymywac je ja! i reszta społęczeństwa a takie dziecko nic dla panstwa od siebie nie ma, nie zarobi na siebie życie jest brutalne ale taka jest prawda.
/4 lata temu
A kto powiedział ,ze rodząc dziecko z Zespołem Downa trzeba się zwolnić z pracy? Właśnie taki stereotyp panuje w naszym zacofanym kraju ! Przeciez takie dzieci uczęszczaja do przedszkól i szkół,mogą w miare normalnie funkcjonowac w zyciu codziennym...i wcale żadne państwo nie płaci na utrzymanie takiego dziecka jesli rodzice normalnie pracują...Przecie zdziecko z Zespołem Downa to nie jakis ufoludek zagrażający społeczenstwu którego trzeba zwalczac jeszcze w zarodku...tak jak każde inne dziecko ma prawo do zycie...godnego życia...i milosci której potrzebuje o wiele więcej niż inne zdrowe dzieci.
/6 miesięcy temu
Trzeba wziąć pod uwagę taki czynnik jak ewolucja. Jeśli będą się rodzić ludzie uposledzeni i co gorsza się rozmnażać bo moga to prawnie robić to będzie coraz więcej upośledzonych ludzi i wkoncu cywilizacja cofnie się w rozwoju. Uważam że powinna być legalna tylko wtedy gdy jest konieczna i tylko do 8 tygodnia. A nie na życzenie to ze się zaszło w niechcianą ciążę z kimś przypadkowym nie jest powodem do pozbawiania życia zdrowego dziecka. A wracając do tego iż jestem za usuwaniem chorych dzieci. Z biologicznego punktu widzenia jest to dopuszczalne. Dawniej upośledzone koty się topilo a teraz nie dopuszcza się do ich narodzin. Stare i schorowane psy się usypia i to jest legalne i normalne a według ewolucji jesteśmy tak samo zwierzętami tylko nazywamy się człowiek. A religia jest tylko naszym wymysłem bo wielu spraw jeszcze nie rozumiemy i musimy sobie jakoś tłumaczyć. Czasem mi się nawet wydaje ze zwierzęta są nawet mądrzejsze od ludzi bo nie doprowadzają do auto destrukcji.
POKAŻ KOMENTARZE (129)