POLECAMY

Aborcja - kiedy jest w zgodzie z polskim prawem?

Aborcja to bardzo kontrowersyjny temat. W naszym kraju niestety ciągle temat tabu. Spójrzmy, kiedy aborcja jest zgodna z polskim prawem.

Aborcja to bardzo kontrowersyjny temat. W naszym kraju niestety ciągle temat tabu. Spójrzmy, kiedy aborcja jest zgodna z polskim prawem.

Aborcja - kiedy jest w zgodzie z polskim prawem?

Polskie prawo zezwala na dokonanie aborcji jedynie w trzech wypadkach:

 • GDY CIĄŻA JEST WYNIKIEM PRZESTĘPSTWA
  Jeżeli kobieta padła ofiarą gwałtu, musi zgłosić się koniecznie na policję! Czeka tam ją seria długich przesłuchań oraz badań lekarskich (jest to konieczne – choć bardzo bolesne psychicznie). Tylko pod tym warunkiem poszkodowana otrzyma od prokuratora zaświadczenie, uprawniające ją do legalnego przerwania ciąży. Jeżeli gwałt zgłosi się po kilku tygodniach – nikt w niego nie uwierzy! Znikną również ślady świadczące o użyciu przemocy wobec kobiety (zabieg można legalnie przeprowadzić do 12 tygodnia trwania ciąży).
  Gwałt – z prawnego punktu widzenia oznacza kontakt seksualny wbrew woli drugiej osoby i dotyczy to również relacji między małżonkami!
 • GDY CIĄŻA ZAGRAŻA ŻYCIU LUB ZDROWIU KOBIETY

   

  Jeżeli kobieta cierpi na jakąś ciężką chorobę np. serca lub wątroby i specjalista stwierdzi

  Aborcja - kiedy jest w zgodzie z polskim prawem?

  jednoznacznie na PIŚMIE, iż macierzyństwo mogłoby pogorszyć stan zdrowia lub doprowadzić nawet do zgonu – można przeprowadzić legalną aborcję a zaświadczenie wydane przez specjalistę (lekarza) jest wystarczającym dokumentem (można jej dokonać w każdym momencie ciąży).
 • GDY U PŁODU SWIERDZA SIĘ CIĘŻKIE I NIEODWRACALNE WADY
  Jeżeli badanie prenatalne wykryje, iż u nienarodzonego dziecka są poważne wady w rozwoju, których nie da się wyleczyć np. wodogłowie lub zespół Downa, pisemne wyniki takiego badania wystarczą do przeprowadzenia aborcji (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety – do 21 tygodnia ciąży).                                                                                  Fot. Depositphotos

Kobieta podająca się legalnej aborcji nie ponosi żadnych kosztów związanych bezpośrednio z zabiegiem – jeśli odbywa się on w szpitalu. (Ordynator oddziału ginekologicznego danego szpitala, musi podpisać przyniesione dokumenty i wyznaczyć termin zabiegu, po którym kobieta powinna pozostać przez jakiś czas na obserwacji). Jeżeli kobieta wybierze prywatny gabinet lub prywatną klinikę zapłaci od 700 do 4000 zł za zabieg. Dokonanie zabiegu w innym wypadku niż powyżej opisane jest w Polsce NIELEGALNE. Lekarzowi wykonującemu nielegalny zabieg grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Kara grozi również osobie, która nakłoniła kobietę do zabiegu. Natomiast kobiecie nie grożą żadne prawne konsekwencje.

Należy pamiętać, że aborcja to ostateczność! NIE JEST TO SPOSÓB NA ANTYKONCEPCJĘ!

Bianca-Beata Kotoro: psycholog, terapeuta w dziedzinie seksuologii
Instytut Psychologiczno-Psychoseksualno-Szkoleniowy "Beata Vita"
al.KEN 49 / 235 (metro Natolin) Warszawa, tel. 022 35 39 650, 022 64 80 369

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (134)
/2 miesiące temu
Polska to zapyziały kraj rządzony przez konserwatywnych oszołomów. W każdym normalnym kraju jest aborcja na życzenie do 3 miesiąca.
/rok temu
Urodziłam dziecko z zespołem downa. Faktem jestem ze dowiedziałam się dopiero po porodzie , ale nawet gdybym wiedziała wcześniej niczego by to nie zmieniło. Nigdy nie podałabym się aborcji, nie zabiłabym własnego dziecka. Decydując się na ciąże wzięłam odpowiedzialność za maleństwo które we mnie rosło . Nikt nie może wybrać sobie zdrowego dziecka choć każda kobieta o tym marzy. Jednak w momencie kiedy dowiadujemy się ze jest chore to co? Nie jest to już nasze dziecko? Przecież to cześć nas, takie dziecko stworzyliśmy. Czy to jego wina ze jest chore? Bardziej chyba nasza wydaje mi się przez styl życia, zanieczyszczenia, chemia we wszystkim itp. Powiedzmy sobie szczerze, nie dokonujemy aborcji tylko zabijamy swoje własne dziecko. Myśle że na starość przyjdą wyrzuty sumienia. A dziecko z zespołem downa nie jest najgorszym co może człowieka spotkać. Synek daje nam wiele radości, połączył nas z mężem na nowo. Jesteśmy bardzo szczęśliwi . Pracuje od prawie 10 lat i nie mam zamiaru rezygnować z pracy, ale gdyby nawet tak się stało to pomoc od państwa dla osób niepełnosprawnych się należy bardziej niż wspieranie rodzin patologicznych jak to się często dzieje. Ja pracowałam na to i z niczego nigdy nie korzystałam.
/6 lat temu
To było również Twoje dziecko, nie tylko gwałciciela. Czy autor artykułu może rozwinąć w jaki sposób pozbawia się życia te dzieci. 99 % dzieci z zespołem Downa w ankiecie powiedziało, że są szczęśliwe. Dlatego takie dzieci się zabija? W Polsce również > do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety – do 21 tygodnia ciąży. W praktyce odbywa się to tak, że wywołuje się poród i takie 5 miesięczne dzieciątko dusi się. Wiedzieliście o tym?
POKAŻ KOMENTARZE (131)