POLECAMY

7 prawd i mitów na temat ząbkowania!

Wokół ząbkowania krąży wiele plotek, które spędzają sen z powiek niejednemu rodzicowi. Sprawdź, które z nich to prawda, a które fałsz!

7 prawd i mitów na temat ząbkowania! fot. Fotolia

Trudno przeoczyć ząbkowanie, bo malec, który lada chwila będzie mógł poszczycić się pierwszym mleczakiem, ślini się jak buldożek i wkłada rączki do buzi. Bywa też marudny i ma rozpulchnione, zaczerwienione dziąsła. Jak pomóc dziecku mówi Marcin Zakrzewski, stomatolog.

1. Pierwszy ząbek pojawia się, gdy malec ma pół roku

PRAWDA/FAŁSZ
Bywa z tym różnie: można spotkać ząbkujące trzymiesięczne maleństwa i prawie roczne bobasy, które wciąż obdarzają rodziców bezzębnym uśmiechem. Jeśli pierwszy ząbek nie pojawi się jednak do pierwszych urodzin, trzeba wybrać się do pediatry.

2. Ząbkowanie zawsze boli

FAŁSZ
Ząbkowanie jest bolesne, bo mleczaki, które powstały w kościach szczęk, przebijają dziąsło. Dziecko nie musi jednak cierpieć, bo jest wiele sposobów na złagodzenie bólu.

3. Zęby trzeba czyścić od początku

PRAWDA
Przyzwyczajanie do szorowania ząbków powinno się rozpocząć, ZANIM pojawi się pierwszy z nich. Dziąsła niemowlaka przemywa się nawiniętym na palec jałowym gazikiem zwilżonym ciepłą, przegotowaną wodą, a gdy ząbek już jest – szczoteczką dostosowaną do wieku dziecka.

4. Może pojawić się wysoka gorączka i biegunka

FAŁSZ
Dziecko może być marudne, nie mieć apetytu i gorzej spać. Może też mieć stan podgorączkowy. Wysoka gorączka czy intensywna biegunka nie są jednak zwyczajnym objawem i jeśli się pojawią, trzeba iść z dzieckiem do lekarza.

5. Z malcem, który ma pierwszy ząbek, warto wybrać się do dentysty

PRAWDA
Im wcześniej dziecko zacznie odwiedzać dentystę, tym szybciej oswoi się z gabinetem i zabiegami w jamie ustnej.  Podczas pierwszej wizyty lekarz oceni ustawienie mleczaka, wytłumaczy, jak pielęgnować ząbki dziecka. Jeśli wszystko będzie w porządku, ponownie  pojawicie się w gabinecie dopiero po kilku miesiącach.

6. Gdy pojawią się ząbki, lepiej odzwyczaić dziecko od jedzenia w nocy

PRAWDA
Karmienie w nocy może doprowadzić do próchnicy butelkowej,  która potrafi błyskawicznie zniszczyć zęby. Powodują ją bakterie, które odżywiają się cukrem (a jest on także w mleku). Im więcej cukru i czasu mają do dyspozycji, tym większych dokonują spustoszeń.

7. Zmianami na pierwszych ząbkach nie warto się przejmować

FAŁSZ
Każda zmiana na ząbkach (nawet na tym pierwszym) wymaga wyjaśnienia. Jeśli plamy nie da się usunąć szczoteczką, idź z dzieckiem do dentysty. U dzieci próchnica postępuje bardzo szybko!

napisane na podstawie artykułu Beaty Turskiej, zamieszczonego w miesięczniku "Mamo to ja"
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
pkt.2 - czyli i tak gwno wiemy bo tyle to moze napisac mio klasista. a wyjasnien czy odnosnika "do" brak -_- are U kidding me?
/4 lata temu
Zazdroszczę możliwości porywania paeiprf3w prosto z drukarni :) Śliczne te Twoje nocne działania :) A ja już nie mogę się doczekać kiedy dotknę Vintage Memories i kiedy wyląduje na moim warsztacie;)
/4 lata temu
U nas pierwszy ząbek pojawił się w 5 miesiącu, dobrze o tym wiedziałam bo dziecko było marudne, płaczliwe, gorączkowało powyżej 38C podawałam Milifen-ibuprofen w syropku, jest bezpieczny dla dzieci w tym wieku. Oprócz tego pojawiły się rzadkie, zielone kupki i ślinienie się.