Wybieramy się na wiosenny spacer z dzieckiem

Z urlopu wychowawczego rodzice mogą korzystać wspólnie
Zimny wiatr i deszcz to jedyne wymówki, by zostać w domu z maluchem. Gdy świeci słońce nie rezygnuj z wiosennego spaceru z dzieckiem. Podpowiadamy jak się do niego przygotować.
/ 22.04.2012 20:16
Z urlopu wychowawczego rodzice mogą korzystać wspólnie

Gdy  za oknem świeci słońce, dni stają się coraz dłuższe, a przyroda budzi się do życia, nie warto siedzieć w domu! Korzystaj wraz z dzieckiem ze świeżego powietrza i cieszcie się wspólnie wiosną. Wiosenne spacery to dla twojego dziecka zastrzyk zdrowia, a także wspaniała lekcja i zabawa, bo obserwuje zmieniającą się przyrodę.

Hartowanie dziecka

Jeśli maluch urodził się zimą, to z pewnością werandowanie i pierwsze spacery macie za sobą. Wybierając się z małym szkrabem na  wiosenny spacer postaraj się, by aura za oknem była bezwietrzna z temperaturą około 8 stopni C powyżej zera.  Pamiętaj, że lepszy dla twojego dziecka jest niewielki mróz niż przenikliwy chłód z temperaturą dodatnią.

Polecamy: Lista niezbędnych rzeczy w samochodzie, gdy wybierasz się z dzieckiem w długą podróż

Ogrzewane pomieszczenia

Pamiętaj, że przebywanie z dzieckiem w ogrzewanych pomieszczeniach sprzyja infekcjom. Dlatego tak ważne są codzienne spacery, które pozwalają twojemu maluchowi przyzwyczaić się do zmian temperatury. Poza tym przebywanie na dworze dostarcza dziecku tlenu, natomiast zawarte w powietrzu jony ujemne utrudniają przenikanie drobnoustrojów do dróg oddechowych i poprawiają samopoczucie. Słońce i jego promienie  wspomogą wytwarzanie witaminy D w organizmie maluszka, a skóra nabierze zdrowych rumieńców. Regularne spacery poprawią także apetyt twojego dziecka.

Przed spacerem…

Przed spacerem ważne jest odpowiednie zabezpieczenie delikatnej buzi dziecka przed działaniem wiatru. Pamiętaj, że skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego łatwo o  jej przesuszenie. Aby tego uniknąć, pamiętaj, by pół godziny wcześniej przed każdym spacerem posmarować twarz i rączki dziecka tłustym kremem ochronnym z  filtrem UV, a na usta nałożyć cienką warstwę wazeliny.

Polecamy: Jak poradzić sobie z napadami złości u dziecka w miejscach publicznych?

Pamiętaj o odpowiednim ubiorze na spacer

Ubierając dziecko postaraj się, aby maluchowi nie było ani za ciepło ani za zimno. Gdy w  zimę ubierałaś dziecko na cebulkę, to pamiętaj, że gdy temperatura przekracza 6-10 stopni C, to nadszedł czas na niewielkie zmiany w ubiorze. Zimową, dwuwarstwową czapeczkę zamień dziecku na cieńszą, która uszyta jest z jednej warstwy. Postaraj się, by czapeczka dobrze przylegała do główki maluszka i szczelnie zakrywała uszka. Postaraj się, by ubranie było wygodne i nie krępowało ruchów dziecka – dzięki temu krew będzie dobrze krążyć i dziecku nie zrobi się zimno.

Jeśli chcesz sprawdzić czy dziecku nie jest za ciepło czy za zimno, dotknij karku maluszka. Jeśli jest chłodny oznacza to tyle, że dziecku jest za zimno i czas kończyć spacer, jeśli jest spocony – dziecku jest za gorąco. Wystarczy rozsunąć lekko suwaczek kurtki uważając jednocześnie, by zimne powietrze nie owiało delikatnej szyjki.

Torba na spacer

Wybierając się na spacer z maluszkiem włóż do toby parę rzeczy, które mogą przydać się podczas spaceru. Powinna się w niej znaleźć pieluszka na zmianę, wilgotne chusteczki dla niemowląt, a także krem do pupy malucha.

Pamiętaj, że jeśli podczas spaceru twojemu dziecku przydarzy się „grubsza sprawa” musisz znaleźć miejsce gdzie będziesz mogła spokojnie przewinąć malucha. Nigdy jednak nie rób tego na dworze, ponieważ wiosenna temperatura jest za niska, by spokojnie wystawić na chłód gołe ciałko dziecka. Wybierz najbliższą kawiarnianą toaletę, a jeśli jesteś samochodem, to wróć do pojazdu, włącz ogrzewanie i spokojnie przewiń malca. Po zmianie pieluszki możesz kontynuować dalszy spacer.

Polecamy: Czy pozwolić dziecku na oglądanie telewizji?

Małe co nieco…

Jeśli planujesz dłuższy spacer, warto zabrać ze sobą butelkę z piciem dla małego szkraba. Wystarczy na przykład herbatka dla dzieci lub mleko w styropianowym termosie, dzięki któremu utrzymasz ciepło napoju nawet do dwóch-trzech godzin. Jeśli głodomorek jest już większy, przyda się także mała przekąska w słoiczku. Pamiętaj jednak, by jedzenie nie miało zbyt niskiej temperatury, dlatego też nie trzymaj słoiczka zbyt długo w torbie.

Aby spacer przyniósł same korzyści, powinien trwać przynajmniej godzinę. Kiedy na dworze świeci słońce, przechadzkę możecie przedłużyć nawet do trzech godzin.

Zobacz także: Klaps - porażka dorosłego

Redakcja poleca

REKLAMA