Raczkowanie - podstawowe wiadomości

Raczkowanie fot. Fotolia
Sprawdź, dlaczego warto pozwolić malcowi "plątać się pod nogami" jak najdłużej!
Agnieszka Czechowska / 29.10.2015 16:58
Raczkowanie fot. Fotolia

Mamy zwykle nie mogą się doczekać, kiedy ich dzieci zrobią pierwszy krok. Jednak z punktu widzenia zdrowia i sprawności malucha ważniejsze niż chodzenia jest dla smyka raczkowanie! Ten etap to nie tylko przygotowania do pierwszego kroku, ale również gimnastyka ciała i mózgu. Co jeszcze warto wiedzieć o chodzeniu na czworaka?

1. Kiedy dziecko powinno zacząć raczkować?

U większości niemowląt ten moment nadchodzi koło 8. miesiąca życia. Kilka tygodni wcześniej maluch zaczyna się turlać, potem przychodzi kolej na pełzanie i kołysanie się w przód i tył. Dopiero gdy nauczy się dobrze kontrolować swoją pozycję, zaczyna poruszać się na czworakach.

2. Czy każde niemowlę raczkuje?

Nie. Niektóre dzieci omijają ten etap rozwoju i od razu przechodzą do wstawania. Niektórzy specjaliści uważają, że takie maluchy obarczone są większym ryzykiem wystąpienia dysleksji i dysgrafii.

3. Jak długo trwa ten etap?

Dzieci zwykle raczkują przez  przez 3 miesiące. Kiedy opanują tę umiejętność do perfekcji, próbują postawić pierwszy krok. 

4. Czy można dziecko nauczyć raczkowania?

Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy mu tylko stworzyć odpowiednie warunki do chodzenia na czworakach. Układać go na dywanie, a nie w kojcu, ubierać w ubranka, które nie krępują ruchów.  Warto także bawić się z dzieckiem – turlać piłeczkę, robić wyścigi zabawek. To zachęci niemowlę do ruszenia z miejsca.

Sprawdź też porady dotyczące pielęgnacji dzieci:

Redakcja poleca

REKLAMA