Przygotowanie dziecka do snu

Badania wykazują, że człowiek podczas snu zmienia pozycję ponad 60 razy. U małego dziecka jest to niemożliwe ze względu na ograniczone ruchy, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak przygotowujemy łóżeczko, pościel, a także ubranie do snu dla naszej pociechy. Jesteśmy bowiem odpowiedzialni za zapewnienie jej wygodnego i bezpiecznego snu.

Przygotowanie dziecka do snu

Łóżko i pościel - co wybrać dla dziecka?

Kiedy chcemy malucha położyć spać, sprawdźmy najpierw, czy wszystkie warstwy, czyli materac, koc i prześcieradło, nie są pozwijane. Mogą bowiem uwierać dziecko i utrudniać mu zasypianie, a zsuwające się poszewki mogą być niebezpieczne, kiedy przykryją buzię malucha.

Czasem zdarza się, że kiedy kładziesz dziecko do łóżka, zaczyna ono ciężko oddychać albo kaszleć. Jedną z najczęstszych przyczyn takich problemów jest pranie pościeli w nieodpowiednich środkach, na które maluch jest uczulony albo odchody roztoczy. Jeśli mamy do czynienia pierwszym przypadkiem, zmieńmy mocno pachnący płyn na delikatny proszek.

Czy należy wierzyć w sny? Pytamy psychologa

Na rynku jest wiele środków do prania odzieży dla dzieci. Natomiast w przypadku roztoczy jedynym wyjściem jest częste pranie pościeli i regularne odkurzanie materaca, a także dywanu. W tym wypadku nie można zapominać również o wietrzeniu pokoju.

Zobacz też: Wpływ snu na zachowanie i rozwój dziecka

Ubranie do snu - jakie najlepsze dla dziecka?

Kiedy przygotowujemy dziecko do snu, pamiętajmy również o odpowiednim ubraniu malucha. Jest ono ważne głównie z tego powodu, że ma on ograniczone ruchy. Ubranie musi być więc wygodne i przewiewne. Najlepiej wybrać bawełniane śpioszki – proste, bez guzików na plecach i dużych dodatków, np. w postaci falban.

Najwygodniejsze dla dziecka będzie ubranko jednoczęściowe typu „body”.

Zabawki w łóżeczku - czy są bezpieczne?

Kiedy dziecko jest w fazie płytkiego snu, może go obudzić wszystko, na co się natknie.

Nie zapominajmy więc, żeby przed położeniem malucha do łóżka zabrać z materaca wszystkie zabawki.

Na jedną maskotkę możemy się zgodzić dopiero, kiedy dziecko podrośnie. Wtedy bowiem, jeśli zabawka będzie mu przeszkadzać, bez problemu ją wyrzuci z łóżka.

Zobacz też: Fazy snu dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)