Czym grozi przepuklina u dziecka?

Wbrew obiegowej opinii wcale nie jest efektem płaczu dziecka. To niegroźna pomyłka natury!

Milena Oszczepalińska / 8 miesięcy temu
fot. Fotolia

Przepuklina to przemieszczenie się jelit (lub innych narządów) poza jamę ciała. To mit, że jest efektem nieprawidłowego podwiązania pępowiny lub płaczu dziecka. Powstaje, gdy dziecko jest jeszcze
w brzuchu mamy.

Przepuklina pępkowa

To takie miękkie uwypuklenie w okolicy pępka. Powstaje, gdy pierścień pępkowy (struktura obecna w życiu płodowym) nie ulegnie pełnemu domknięciu. Guzek wybrzusza się, kiedy dziecko płacze i potem, gdy już zaczyna stawać o własnych siłach. Ten rodzaj przepukliny przeważnie sam cofa się w pierwszych latach życia malca. Jeśli jednak tak się nie stanie, zwykle w okolicy czwartych urodzin dziecka lekarze kierują je na operację (zabieg najczęściej konieczny jest w przypadku przepuklin o wielkości powyżej 2,5  cm). Operacja jest prosta, pobyt w szpitalu trwa zwykle tylko jeden dzień.

Przepuklina pachwinowa

Jeśli kanał, przez który jądra zstępowały z brzucha do moszny nie zarośnie, powstaje przepuklina pachwinowa (dziewczynki też mają taki kanał, ale na ten rodzaj przepukliny cierpią 6 razy  rzadziej niż chłopcy). Przepuklina ta najczęściej pojawia się w pachwinie, po prawej stronie. W jej przypadku konieczna jest operacja. Wykonuje się ją zazwyczaj zanim dziecko ukończy pierwszy rok życia. Zabieg jest prosty, a pobyt w szpitalu nie dłuższy niż 3 dni.

Uwaga, uwięźnięcie!

Jeśli przepuklina zrobi się twarda i czerwona,  to znaczy, że jej zawartość nie może się cofnąć do jamy brzusznej.  To dość rzadkie powikłanie, ale  wymaga ono bardzo szybkiej pomocy chirurgicznej!

Więcej porad na temat pielęgnacji niemowląt:


Ten film powstawał 7 lat, ale efekt jest powalający. Kochamy polskie Karkonosze!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)