Pierwszy spacer

Ekspert radzi, jak najlepiej przygotować dziecko do pierwszego wyjścia na dwór.

Pierwszy spacer
Bardzo się cieszę, że moje dziecko urodziło się latem – bez obaw będę mogła wychodzić z nim na spacer. Chciałabym tylko dowiedzieć się, po ilu dniach od powrotu ze szpitala ten pierwszy spacer może nastąpić i ile powinien trwać.
Grażyna z Torunia


Noworodkowi lepiej stopniowo dozować wszelkie nowości, a taką bez wątpienia jest dla niego spacer, jazda wózkiem, nowe zapachy i odgłosy. Jego układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały i trudniej radzi sobie z dużą ilością nieznanych doznań.

Przez kilka dni (4–5) dziecko oswaja się z własnym domem, po tym czasie może wyjść na półgodzinną przechadzkę. Kolejne będzie mogła Pani stopniowo wydłużać. Mama, która karmi piersią, bez przeszkód spędzi na dworze dłuższy czas, bo w każdej chwili może zaspokoić głód dziecka.

Niezwykle istotne jest też miejsce spaceru. Bez wątpienia i dziecko, i mama najlepiej czują się z dala od ruchliwych tras, tam, gdzie jest spokojnie i cicho.

W przypadku maluszka, który urodził się przed czasem lub z niższą masą urodzeniową, ze spacerem warto poczekać do czasu, aż będzie ważył trzy kilogramy.


konsultacja prof. dr n. med. Ewa Helwich

Masz pytanie? Wejdź na forum!
To, jak gra Chopina ten 5-latek, zwali was z nóg
Tagi: spacernoworodek
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)