Pępuszek

Pępuszek noworodka budzi w Tobie obawy? Tak reagują wszystkie mamy. Poradzimy, jak troszczyć się o to szczególne miejsce.

Pępuszek fot. Panthermedia
Maleństwo jest już na świecie. Pępowina zostaje zaciśnięta specjalnym klipsem, a gdy przestaje tętnić - przecięta i ponownie "zaklipsowana". Zazwyczaj w pierwszej lub drugiej dobie zacisk jest zdejmowany (czasami zostawia się go na dłużej). W miejscu pępowiny widać maleńki kikut, który ciemnieje i stopniowo przysycha.

Myj i wietrz
To nieprawda, że kikuta pępowiny nie wolno moczyć. Podczas kąpieli możesz zachlapać pępuszek - potem i tak go osuszysz i przemyjesz spirytusem. Aby dobrze się goił, wystarczy przestrzegać kilku zasad:
- Osuszaj to miejsce - przemywaj spirytusem, dbaj, by okolice pępuszka nie były zbyt długo przykryte mokrą pieluszką.
- Utrzymuj w niemal sterylnej czystości - używaj spirytusu 75-procentowego, przykładaj tylko jałowe gaziki, koszulkę, która styka się z pępuszkiem, prasuj.
- Zadbaj o dopływ powietrza - wietrz to miejsce, ubieraj maluszka w bawełniane, przewiewne ubranka.

Niepokojące sygnały
Zgłoś się do lekarza, jeśli okolice pępuszka zaczerwieniają się i lekko puchną oraz wysięk z pępka powiększa się, przybiera postać ropną lub surowiczą, ma niemiły zapach. Może to wskazywać na stan zapalny. W takiej sytuacji lekarz prawdopodobnie zaleci podanie maści z antybiotykiem lub antybiotyku w aerozolu. Po kilku dniach stan zapalny powinien ustąpić. Pępowina odpada zazwyczaj po 7-10 dniach (ale u niektórych maluszków kikut utrzymuje się nawet do 2-3 tygodni).


Co robić - krok po kroku
1.
Pierścień wokół kikuta pępowiny przemywaj 75-procentowym spirytusem (1-2 razy dziennie). Delikatnie odciągaj kikut, by zdezynfekować cały pępek. Używaj patyczków z wacikiem.

2. Szybkiemu gojeniu pępuszka sprzyja wietrzenie jego okolic. Przytrzymaj więc maluszka z odkrytym brzuszkiem przez kilka minut podczas każdej zmiany pieluszki.

3. Po przetarciu pierścienia pępuszka spirytusem możesz nałożyć na niego jałowy gazik (zwłaszcza wówczas, gdy po odpadnięciu kikuta pępowiny pojawia się w tym miejscu odrobina krwi).

4. Gdy już zdezynfekujesz i przewietrzysz kikut pępowiny, załóż maleństwu pieluszkę. Początkowo warto kupować pieluszki ze specjalnym wycięciem na pępuszek (zwiększają dostęp powietrza
).

Pokolenie dobrej szkoły? Tak będą wyglądać według MEN szczęściarze reformy edukacji
Monika Górecka-Czuryłło
Konsultacja: Małgorzata Kanonowicz, pediatra neonatolog, IMiDz
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/4 lata temu
najlepej nic nie dotykac a jak juz obechsla to mozna przyciac (tylko pzezroczysty zeschly jak paznokiec fragment) zeby nie haczyla i ZADNEJ chemi!
/4 lata temu
najlepej nic nie dotykac a jak juz obechsla to mozna przyciac (tylko pzezroczysty zeschly jak paznokiec fragment) zeby nie haczyla i ZADNEJ chemi!
/6 lat temu
w radomiu nie stosuje sie wogóle spirytusu do pępka kto to wymyślił?
POKAŻ KOMENTARZE (2)