Opryszczka u matki – czy jest niebezpieczna dla dziecka?

Opryszczka u matki – czy jest niebezpieczna dla dziecka?
Wszystko zależy od miejsca wystąpienia opryszczki: opryszczka narządów rodnych bywa zabójcza dla noworodka, jeśli matka zaraziła się w ciągu trzech ostatnich miesięcy ciąży, a jeśli pojawia się na brodawce sutkowej, może być dla malca niebezpieczna.
/ 17.11.2010 14:14
Opryszczka u matki – czy jest niebezpieczna dla dziecka?

Uwaga na opryszczkę

Opryszczka narządów rodnych może być zabójcza dla noworodków, jeśli matka zaraziła się nią w ostatnim trymestrze ciąży.

Jeśli tak właśnie się stanie, cesarskie cięcie jest jedynym rozwiązaniem.

Opryszczka występująca na piersiach nie jest już tak poważnym zagrożeniem dla dziecka. Zachowując odpowiednie środki ostrożności, możesz swobodnie karmić dziecko piersią.

Zobacz też: Jak karmić dziecko w nocy?

Opryszczka na piersi

Jeśli owrzodzenie opryszczkowe pojawi się na brodawce sutkowej, lepiej gdy dziecko nie będzie dotykać ustami tego miejsca.

Posłuż się w takiej sytuacji odciągaczem pokarmu, by utrzymać stały poziom produkcji mleka.

Jeśli owrzodzenie pojawiło się w innym miejscu na piersi, przykryj je bandażem lub plastrem z opatrunkiem w momencie karmienia.

Zobacz też: Jak badać swoje piersi?

Bądź ostrożna!

Za każdym razem, kiedy pojawią się aktywne wykwity opryszczkowe, niezależnie od tego, czy miejscem tym będą usta, czy narządy płciowe, powinnaś podjąć środki ostrożności.

Myj ręce, zanim weźmiesz w ramiona dziecko, i piersi, jeśli zamierzasz je nakarmić, a co najważniejsze, zawsze trzymaj je z daleka od owrzodzeń na Twoim ciele.

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Karmienie piersią” Suzanne Fredregill (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA