Kolory zależne od płci dziecka - różowy i niebieski

dziecięce kolory - symbolika różu i niebieskiego fot. Fotolia
Myślisz, że ten podział istniał od zawsze? Zobacz, skąd się wziął!
Agata Bernaciak / 11.09.2013 15:34
dziecięce kolory - symbolika różu i niebieskiego fot. Fotolia

O symbolice koloru niebieskiego

Niebieski zawsze oznaczał towar z górnej półki. Uzyskanie niebieskiego odcienia było poza tym bardzo kosztowne. Potrzebny do tego kamień – lapis lazuli – był ceniony na równi ze złotem. Dawniej kolor niebieski był uznawany za symbol macierzyństwa i oddania dzieciom. Właśnie z tego powodu panny młode powinny mieć na sobie w dniu ślubu coś niebieskiego.

O symbolice koloru dziecięcego dawniej

Odpowiedź jest dość prosta - przede wszystkim na biało. Biel symbolizowała czystość, niewinność i nowy początek. Nowo narodzonego synka Słowianie zawijali w białą koszulę ojca, a dziewczynkę w koszulę noszoną przez mamę. Do podkreślenia płci używano np. nakryć głowy.

O symbolice kolory różowego

Barwa różowa jest zarezerwowana dla dziewczynek. Ale kiedyś ubierano tak chłopców. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, chłopcy nosili róż, bo taki kolor miały na obrazach szaty małego Jezusa. Natomiast dla dziewczynek przeznaczono błękit, ponieważ na niebiesko jest przedstawiany płaszcz Matki Boskiej.

Skąd taka zmiana w kolorach?

Zmiany dokonali projektanci ubrań mniej więcej w latach 40. XX wieku. Ich zdaniem to kolor czerwony i pochodzący od niego róż bardziej pasują do kobiet. Potwierdziły to również badania, z których wynikało, że kobiety są bardziej wrażliwe na te kolory, a małe dziewczynki, gdy mają do wyboru przedmioty w różnych barwach, najchętniej sięgają po te zbliżone do różowego. Takie upodobania mamy podobno zakodowane w genach.

napisane na podstawie tekstu Małgorzaty Mazurek-Wódź, "Twoje dziecko"

Redakcja poleca

REKLAMA