Kiedy można karmić wcześniaka piersią?

Kiedy u dziecka urodzonego przedwcześnie można wprowadzić karmienie naturalne? Dowiedz się, kiedy karmić wcześniaka piersią i jak nauczyć dziecko ssania piersi.
/ 15.10.2014 10:37

karmienie piersią

Fot. Fotolia

Karmienie wcześniaka piersią – problemy

Najważniejszym i przez wielu rodziców najbardziej oczekiwanym momentem, jest chwila, kiedy maluch może zostać przystawiony do piersi mamy.

Taki sposób karmienia może zostać zastosowany w przypadku wcześniaków, które skończyły bądź urodziły się po 34. tygodniu ciąży.

Mimo że początki spowodowane kłopotami ze ssaniem mogą być trudne, maluch dosyć szybko po wyciśnięciu mu do ust kilku kropli pokarmu, szuka intuicyjnie brodawki i chce ją chwycić.

"Powinniśmy jednak pamiętać, że wcześniaki podczas jedzenia bardzo szybko się męczą, a także ze względu na maleńkie żołądki, często ulewają pokarm. W konsekwencji skutkuje to ogólnym wydłużeniem się czasu jaki jest potrzebny, aby nakarmić malucha" – mówi Agnieszka Pawłowska-Wypych.

"Dlatego to właśnie w tym okresie świeżo upieczeni rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość oraz obserwować, czy dziecko nie jest zbytnio zmęczone i nie krztusi się" – dodaje ekspert.

Zobacz także: Czy możliwe jest bezbolesne karmienie piersią?

Lecznicze właściwości mleka matki

  • zmniejsza ryzyko wystąpienia sepsy,
  • zwiększa odporność na infekcje oraz alergie,
  • wpływa na metabolizm leptyny i insuliny w organizmie niemowlęcia, w konsekwencji zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych i nadciśnienia tętniczego,
  • pozytywnie oddziałuje na rozwój poznawczy malucha,
  • zapobiega retinopatii u wcześniaków (uszkodzeniu siatkówki oka).

Pamiętajmy, że matczyny pokarm to szansa, aby wcześniak, pomimo dużo trudniejszego startu na początku, w przyszłości mógł cieszyć się pełnią zdrowia!

Źródło: Materiały prasowe tkm PR

Czytaj na forum: Brak pokarmu

Redakcja poleca

REKLAMA