POLECAMY

Kiedy dziecko może zacząć jeść grzyby?

Z czego wynika przekonanie, że dziecko nie powinno jeść grzybów? Czy małe dzieci w ogóle nie mogą jeść grzybów? Jakie grzyby można podać dziecku jako pierwsze i kiedy?

czy dziecko może jeść grzyby

Fot. Fotolia

Dlaczego dzieci nie powinny jeść grzybów?

  • grzyby są ciężkostrawne

Grzyby są ciężkostrawne, przez co stanowią duże obciążenie dla układu pokarmowego. Często zdarza się, że dorośli, po zjedzeniu potrawy z grzybów miewają problemy żołądkowe – organizm dziecka ma jeszcze większe problemy. Zawarta w grzybach chityna może podrażnić przewód pokarmowy.

Chityna nie jest trawiona przez organizm człowieka, dlatego może stanowić pewnego rodzaju przeszkodę, zwłaszcza, gdy jemy dużo grzybów naraz. Chociaż niektórzy dietetycy wręcz polecają przyjmowanie chityny (bo pobudza perystaltykę jelit), nie należy karmić nią dzieci.

  • istnieje ryzyko zatrucia

Można powiedzieć, że ryzyko zjedzenia trującego grzyba jest takie samo, jak w przypadku dorosłych. Nie do końca – kubki smakowe dziecka, które je daną potrawę po raz pierwszy nie zareagują właściwie, kiedy w potrawie znajdą się grzyby niejadalne.

Przykładem niebezpiecznego dla dziecka grzyba może być borowik szatański, który w smaku jest gorzki i niedobry – dorosły podziękuje za obiad, którego smak ewidentnie psuje goryczak żółciowy (inna nazwa borowika szatańskiego). Mówi się nawet, że jeden borowik szatański dodany do prawdziwków zepsuje smak całego dania. U dorosłego prawdopodobnie skończyłoby się na przykrych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Zobacz także: Czy małe dziecko może jeść pączki?

Warto wiedzieć, że grzyby niejadalne można podzielić na:

  • trujące
  • śmiertelnie trujące.

Po spożyciu grzybów "tylko" trujących dosyć szybko pojawią się dolegliwości, które prawdopodobnie doprowadzą do wymiotów - co jest w tym przypadku wskazane, ponieważ organizm broni się w ten sposób przed zatruciem "wyrzucając" szkodliwe substancje.

  • grzyby mogą wywoływać bezsenność

Takie skutki jak bezsenność, niestrawność czy zatrucie mogą wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ciężkostrawnych grzybów nie należy więc jeść zwłaszcza wieczorem.

  • grzyby mogą zawierać metale ciężkie

Nie należy zbierać grzybów rosnących w bliskiej odległości od zakładów przemysłowych czy dróg. Takie okazy zawierają niebezpieczne dla zdrowia metale ciężkie.

Kiedy podać dziecku grzyby po raz pierwszy?

Zdaniem specjalistów ds. żywienia, grzybów nie należy podawać dzieciom, które nie skończyły 10 lat. Co istotne – także w przypadku pieczarek powinniśmy zachować ostrożność. Pieczarki można podawać kilkuletnim dzieciom, jednak zaleca się podawanie w bardzo małych dawkach. Inne grzyby wprowadzajmy do diety dziecka stopniowo.

Czy grzyby mają jakieś wartości odżywcze?

Od dawna słyszy się, że grzyby są zupełnie bezwartościowe. Nie jest to prawdą, ponieważ zawierają dużo białka. Oprócz tego są bogate w witaminy: A, B1, B2, D, PP, C. Zawierają też cenne pierwiastki: wapń, żelazo, sód, cynk, jod. Trzeba jednak wiedzieć, że przyswajalność tych składników jest znikoma.

Enzymy trzustkowe trawią jedynie 1/3 białka zawartego w grzybach, w związku z czym trudno mówić o tym, że grzyby dostarczają nam cennego białka. Rozkładanie masy białkowej pieczarek jest trochę większe.

Zobacz także: Jakie składniki odżywcze zawierają grzyby?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
W odpowiedzi na pytanie dotyczące tego jakie grzyby można dać dziecku sugeruję: Jesli bylo grzeczne można dać pieczarkę, jesli niegrzeczne- muchomora
/rok temu
Te dwa grzyby to osobne gatunki :)