Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka

Nieleczony katar u niemowlęcia może się skończyć poważną chorobą. Jak szybko pomóc na zatkany nos?

Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka fot. Fotolia

Bywa tak, że ze zwykłego kataru u niemowlaka po kilku dniach wywiązuje się nawet zapalenie płuc, bo dzieci nie potrafią wydmuchać noska ani wykasłać wydzieliny, która spływa im do oskrzeli. Dlatego nie lekceważ kataru u noworodka, a jeśli przedłuża się lub niemowlę zaczyna gorączkować, idź do lekarza. Co jeszcze może pomóc na katar u niemowlaka?

Od 1928 roku do teraz. To video pokazuje fragmenty filmów, które zdobyły Oscara za najlepsze efekty specjalne w ciągu ostatnich 88 lat!

Sposoby na zwalczenie kataru u niemowlaka:

Wietrz i nawilżaj mieszkanie

Temperatura w pokoju, gdzie śpi dziecko, nie powinna przekraczać 20–21°C. Dlatego kilka razy dziennie otwieraj okno i wietrz mieszkanie. Uważaj tylko, by niemowlak nie przebywał w przeciągu. Gdy w domu grzeją kaloryfery, powietrze jest mocno wysuszone, a to jeszcze bardziej utrudnia  oddychanie. Na kaloryferze zawieś więc nawilżacz (i nie zapomnij o uzupełnianiu wody) lub połóż mokry ręcznik. Pamiętaj jednak, że zbyt duża wilgoć również jest niekorzystna, szczególnie dla niemowląt uczulonych na roztocza i pleśnie.

Rozgrzewaj stópki i plecy niemowlaka 

Często pomaga posmarowanie pleców i stóp maściami zawierającymi olejki eteryczne. Rozgrzejesz w ten sposób dziecko, ułatwisz mu pozbycie się kaszlu i odkrztuszenie wydzieliny przy katarze. A olejki eteryczne pozwolą niemowlęciu oddychać przez nosek.

W czasie kataru podawaj dziecku dużo picia

Dzięki temu wydzielina w nosku pojawiająca się gdy niemowlak ma katar będzie płynniejsza, więc łatwiej go oczyścisz. Jak najczęściej przystawiaj niemowlę do piersi. Gdy malec nie pije już twojego mleka, podawaj mu wodę czy lekkie ziołowe herbatki – z malin, czarnego bzu, owoców dzikiej róży. Dziecku powyżej roku możesz do herbatek dodać miód (pod warunkiem że nie ma na niego alergii). Działa bakteriobójczo.

Stosuj inhalacje

Najlepsze na katar u niemowlaka są z soli kuchennej (masz pewność, że nie wywoła reakcji alergicznej). Do garnka wlej dwa litry wody, dodaj dwie łyżki soli i postaw w pobliżu łóżeczka maleństwa. Uważaj jednak, by się nie oparzyło, bo dla dziecka jest to bardzo niebezpieczne! Jeśli maluszek nie ma alergii, możesz zrobić mu inhalacje z dodatkiem ziół, np. rumianku i tymianku (mają działanie odkażające i ściągające). Skuteczne jest też smarowanie noska maścią majerankową. A na poduszkę lub kołdrę możesz wlać 1–2 krople olejku eterycznego (np. miętowy, eukaliptusowy). Dziecko będzie go wdychać podczas snu.

Dowiedz się więcej o zdrowiu dziecka:


Lecz katar dietą

Dla niemowlęcia lepiej jest, gdy karmisz je piersią – dzięki przeciwciałom, które są w mleku, szybciej pokona chorobę. Nic się nie stanie, jeżeli np. ośmiomiesięczne dziecko w czasie choroby będzie pić tylko twoje mleko. Starszemu podawaj lekkostrawne dania (warzywa, owoce, chude gotowane mięso, kisiel). Ale gdy nie ma apetytu, nie zmuszaj go do jedzenia. Ważne, by dużo pił.

Czyść nosek dziecka

Przed spaniem i karmieniem. Do noska wpuść niemowlęciu 1–2 krople soli fizjologicznej lub użyj preparatu w sprayu zawierającego wodę morską. Jeżeli to nie pomaga, 2–3 razy dziennie podawaj mu krople na katar. Są takie, które można stosować u niemowląt. Ale tylko przez 2–3 dni. Długie stosowanie powoduje tzw. polekowy nieżyt nosa (jest stale zatkany).

Układaj niemowlaka na brzuszku

Gdy dziecko nie śpi, jak najczęściej układaj je na brzuszku. Wydzielina będzie łatwiej wyciekać z noska. Kilka razy dziennie ułóż niemowlę na swoich kolanach, tak by główkę miało nieco niżej niż resztę ciała. Złóż dłoń w łódeczkę i oklepuj jego plecy od dołu do góry, po obu stronach kręgosłupa (a nie po nim!). Pomoże to pozbyć się kataru i niemowlaka, który dostał się już do dolnych dróg oddechowych.

Dowiedz się więcej o zdrowiu dziecka:

napisane na podstawie artykułu Katarzyny Pinkosz opublikowanego w miesięczniku Mamo to ja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (53)
/2 miesiące temu
Aga, nie dawaj dziecku jakiś specjalnych leków na katar! Wystarczy sól fizjologiczna i aspirator Katarek. Sól sprawi, że się wszystko ładnie rozrzedzi, a Katarek na pewno to wyciągnie. To najbezpieczniejsza metoda!
/4 miesiące temu
Największym problemem w katarze u mojego trzyletniego synka, jest brak leków na katar. Dziewczyny, nie wiem jak Wy, ale ja trochę boję się dawać mu te wszystkie spreje, czy krople. Słyszałam, że one nie są dobra dla takich małych dzieci, bo działają na układ nerwowy i mają jakieś szkodliwe substancje, które są niebezpieczne dla dzieciaczków. Jakie Wy macie doświadczenia z takimi lekami?
/10 miesięcy temu
u maluszków trzeba strasznie pilnować oczyszczania nosa. Ja bym wyciągała wydzielinę aspiratorem ponieważ tylko to gwarantuje skuteczność. Nawet dwulatek nie potrafi porządnie wsie wysmarkać. Później wydzielina trafia do oskrzeli i zaczyna się kaszel i stan zapalny. W przypadku niemowlaków zawsze konsultowałabym się z lekarzem. W przypadku starszych dzieci sól fizjologiczna na katar i częste oczyszczanie nosa a na kaszel fosidal, żeby nie doszło do rozwoju choroby i żeby się szybko odrywało.
POKAŻ KOMENTARZE (50)