Karmienie prenatalne wcześniaka

Kiedy wcześniak jest karmiony prenatalnie? Na czym polega prenatalne karmienie wcześniaka?
/ 15.10.2014 09:58

wcześniak

Fot. Fotolia

Prenatalne karmienie wcześniaka – na czym polega?

Karmienie prenatalne, inaczej dożylne, stosowane jest w przypadku niemowląt, które przyszły na świat przed 28. tygodniem ciąży. Maluchy te, ze względu na bardzo niską masę urodzeniową (mogą ważyć zaledwie 500 gramów), niewykształcone w pełni narządy wewnętrzne (m.in.: płuca, mózg) oraz brak odruchu ssania (pojawia się on dopiero po 32. tygodniu ciąży) muszą być karmione dożylnie za pomocą kroplówki. 

Wcześniaki po urodzeniu otrzymują elektrolity i glukozę, które mają zapobiec ich odwodnieniu. W ten sposób karmione są przez pierwsze kilka dni. Następnie – jeśli tylko stan dziecka na to pozwala, wprowadzane jest tzw. minimalne żywienie troficzne, polegające na częściowym karmieniu dożylnym oraz częściowym przez sondę, aby ostatecznie przejść w całości do karmienia enteralnego.

"Jeżeli istnieje tylko taka możliwość – do diety malucha zostaje dodane najlepsze i najzdrowsze pożywienie – mleko matki" – mówi Agnieszka Pawłowska-Wypych.

W tym szczególnie trudnym okresie, kiedy Wasza pociecha podłączona jest do aparatury medycznej, Wy jako rodzice, jesteście dla swojego dziecka najważniejsi. Dlatego mówcie do niego oraz jeśli możecie – głaszczcie je.

Udowodniono, że delikatny dotyk, nie tylko działa uspokajająco i kojąco na wcześniaka, ale również pomaga wywołać laktację u kobiet.  

Źródło: Materiały prasowe tkm PR

Zobacz także: Mleko z Banku Mleka – dla kogo odpowiednie?

Redakcja poleca

REKLAMA