Karmienie piersią – vademecum

Masaż dostarcza niemowlęciu przyjemność, odpręża je i uspokaja, a dodatkowo zapewnia uczucie bezpieczeństwa/fot. Fotolia
Karmienie piersią jest piękne i proste. Mleko matki to najzdrowszy pokarm dla dziecka, a więzi, jaka wytwarza się między mamą a dzieckiem, nie sposób niczym zastąpić. Polecamy nasz poradnik. Dowiesz się, jak i kiedy karmić dziecko piersią, jaką żywnością uzupełniać jego mleczną dietę, jak odciągać i przechowywać mleko z piersi na później. A także: jaka dieta i antykoncepcja dla karmiącej mamy oraz jak "bezboleśnie" odstawić dziecko od piersi.
Masaż dostarcza niemowlęciu przyjemność, odpręża je i uspokaja, a dodatkowo zapewnia uczucie bezpieczeństwa/fot. Fotolia

Karmienie piersią – zalety

Pokarm matki to najlepsze jedzenie dla dziecka. Jest zdrowy, zawiera wiele składników odżywczych i zapewnia prawidłowy rozwój maluszka przez pierwsze miesiące jego życia. Udowodniono naukowo, że dzieci karmione piersią mają większą odporność i rzadziej chorują. Karmienie piersią jest wygodne i tanie, a bliskość, jaka wytwarza się między mamą i dzieckiem – magiczna.

Przeczytaj: Jakie są zalety karmienia piersią?

Technika, czyli jak karmić piersią?

Nie bój się – karmienie dziecka piersią nie jest trudne. Prawidłowe karmienie jest przyjemne zarówno dla matki, jak i dziecka. Nie martw się o ilość mleka – karmienie na żądanie, czyli częste, regularne przystawianie dziecka do piersi, zwiększa laktację.

Zobacz: Czy wiesz jak karmić piersią?

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią – tabela

Zobacz schemat żywienia dziecka karmionego piersią w poszczególnych miesiącach życia.

Polecamy: Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią

Jak odciągać i przechowywać mleko z piersi?

Gdy piersi mają za dużo mleka, a jego nadmiar sprawia ból, pomyśl o odciąganiu mleka z piersi. Odciągnięte mleko może posłużyć bliskim do nakarmienia dziecka podczas twojej nieobecności. Na czym polega odciąganie pokarmu z piersi i jak go przechowywać?

Czytaj też: Jak odciągać i przechowywać mleko z piersi?

Dieta karmiącej piersią

Jeśli karmisz piersią, powinnaś przejść na zbilansowaną dietę. Przede wszystkim – więcej białka! Dowiedz się, jakie produkty powinnaś polubić podczas karmienia piersią, a od jakich – stronić.

Poznaj: Dieta karmiącej piersią

Antykoncepcja podczas karmienia

Do niedawna twierdzono, że podczas karmienie piersią nie można było zajść w ciążę. Ale skąd się brały dzieci?... Podczas karmienia piersią owulacja nie zanika, a więc powinnaś się zabezpieczać, uprawiając seks. Jaką antykoncepcję stosować podczas karmienia?

Dowiedz się: Czy karmienie piersią wpływa na płodność?

Leki szkodliwe podczas karmienia piersią

Musisz wiedzieć, że leki takie jak paracetamol (czyli aspiryna), środki uspokajające, antydepresanty czy leki hormonalne są niedozwolone w okresie karmienia piersią. Dowiedz się więcej.

Zobacz: Które leki są szkodliwe podczas karmienia?

Kiedy i jak odstawić dziecko od piersi?

Mijają 2-3 piękne lata, spędzone przy piersi mamy. Nadszedł czas na odstawienie malucha od piersi. Jakie znasz sposoby na „bezbolesne” zakończenie karmienia? Jak delikatnie wprowadzić dziecko w owy etap życia i karmienia? Do kiedy karmić piersią?

Polecamy: Piersiom dziękujemy, czyli jak odstawić dziecko od piersi?

Karmienie piersią – przeciwwskazania

Nie zawsze można karmić piersią. Karmić piersią nie powinny mamy chore na WZW typu A i C, HIV, opryszczkę, cytomegalię czy chorobę psychiczną. Jeśli dziecko choruje na galaktozemię, fenyloketonurię, rozszczep podniebienia, również powinnaś zrezygnować z karmienia piersią.

Uwaga: Czy znasz przeciwwskazania do karmienia piersią?

Redakcja poleca

REKLAMA