Karmienie piersią - problemy

Karmienie piersią i problemy
"Od dłuższego czasu cały czas kapie mi mleko z piersi. Nie przestaje nawet po karmieniu! Co powinnam zrobić?" Takie problemy są częste u kobiet karmiących piersią. Podobnie jak zapalenia piersi. My podpowiadamy, co robić w takich sytuacjach.
/ 07.12.2011 00:52
Karmienie piersią i problemy

Dlaczego z piersi cały czas cieknie?

Przyczyną nadmiaru pokarmu jest nadprodukcja mleka. Jeśli problem dotyczy obu piersi najlepiej pić napar z szałwii. Ogranicza on produkcję mleka i przynosi mamie ulgę.

Jeśli jednak problem dotyczy tylko jednej piersi wtedy należy starać się nie pobudzać jej do produkcji mleka. Jak to zrobić? Najlepiej podawać ją dziecku w drugiej kolejności - wtedy malec zaspokoi pierwszy głód i nie będzie ssał tak łapczywie.

Zobacz też: Dlaczego warto karmić piersią?

Zapalenie piersi

Zapalenie piersi objawia się zaczerwienieniem i bólem. Niestety - trzeba się przełamać i podawać bolącą pierś dziecku i to jak najczęściej. Dodatkowo obolała kobieta karmiąca powinna dużo leżeć oraz pić zwykłą mineralną wodę. Warto także zastosować leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Dużą ulgę przynoszą także tzw. "kapuściane okłady", czyli okłady z kapusty na bolące piersi.

Pamiętaj - nie masuj bolącej piersi, ani jej nie ogrzewaj!

Zobacz także: Przeziębienie a karmienie piersią

Zbyt mało mleka

Zbyt mała ilość mleka także może być problemem. Jednak laktację można pobudzić laktatorem. Skuteczne jest także picie ziół mlekopędnych - np. kopru włoskiego lub czarnuszki.

Bolesne brodawki

Ból sutków występuje zazwyczaj w pierwszych dniach karmienia. Jeśli jednak karmisz prawidłowo, a dziecko dobrze uchwyciło brodawkę ból powinien ustąpić po kilku dniach. Jeśli tak się nie dzieje próbuj różnych pozycji karmienia. Być może nie znalazłaś jeszcze tej, w której odnajdujesz się najlepiej.

Skutecznym sposobem na bolące brodawki jest podanie dziecku w pierwszej kolejności mniej obolałej piersi. Kiedy dziecko zaczyna ssać, ssie łapczywie, co wzmaga ból. Dodatkowo podczas ssania pierwszej piersi z drugiej zaczyna kapać mleko - nawilża w ten sposób sutek i zmniejsza ból.

Przed karmieniem dobrze jest natłuścić brodawki własnym mlekiem!

W przypadku obolałych brodawek sprawdza się ich nagrzewanie - najlepiej wystawić piersi na słońce! Jeśli jednak to niemożliwe żarówka również powinna przynieść ulgę!

Zobacz też: Karmienie piersią - publicznie czy w zaciszu

Redakcja poleca

REKLAMA